| anonim_4396 a întrebat:

Daca am fost agresat de un vecin, el dand in mine cu pumnul impreuna cu mama lui si eu am ripostat si l-am batut, pot pati ceva? Avand in vedere ca a fost legimita aparare.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus aceasta intrebare si ieri si ti-am raspuns, il repet si aici:
Depinde de ce va stabili urmarirea penala, respectiv daca a fost sau nu legitima aparare din partea ta.
Trebuie sa stii ca este legitima aparare doar daca respectivul te-a atacat primul si apararea este proportionala cu atacul, conform Codului penal, citez:
"ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."

suntserios
| suntserios a răspuns:

El a dat un pumn și tu l ai bătut. Asta nu e legitimă apărare e vătămare corporală, o infracțiune de altfel.

| sierra1 a răspuns:

Dacă se ajunge la poliție, amândoi o incasați (amenda). NU iți faci tu singur dreptate :"am ripostat si l-am batut"

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din ce cauza ai fost agresat de acel vecin? Ca sigur nu te a agresat degeaba, trebuie sa spui tot ce ai facut, daca vecinul te a agresat există 112 politia sunai la ei si faceai plîngere i, potriva acestui vecin recalcitrant si veneau politistii si solutionau problema, nu trebuie sa iti faci dreptate tu cu pumnul. există politie, tu trebuia sa i chemi.

| Frank51 a răspuns:

Se face un dosar de caz, în care se analizează fiecare acțiune. Se cam vede pe față și corp urmele de bătaie, și de regulă instanța ține cont de ele. Dacă el e plin de vânătăi și tu nu ai nicio zgârietură e clară treaba laughing

La fel și viceversa, dacă el n-are nicio zgârietură și tu ești plin de vânătăi, e clar că nu pățești nimic.

| 199onur7 a răspuns:

Pai cine a dat primul?-_-

| 199onur7 a răspuns:

Nu trebuia deloc sa dai in el -_- este om in vârstă ma ce te apucată?-_- te bați cu oamenii in vârstă bro asta este cel mai jos level posibil

| 199onur7 a răspuns:

Nu zi ca ai dat si in femeia aia -_- tu trebuie sa fi inchis ce faci tu nu este normal si sănătos.

| RosaliaOriginala a răspuns:

Logic ca e vina ta