| anonim_4396 a întrebat:

Daca am fost casatorita si am divortat, este necesar sa-mi schimb buletinul cu revenire la numele de fata inainte de a innainta actele pentru alta casatorie, sau este suficienta sentinta de divort? In sentinta de divort se specifica revenirea la numele de fata.Ma adresez celor care pot raspunde la aceasta intrebare deoarece divortul a fost pronuntat acum 3 luni dar actele nu au iesit nici acum datorita vacantei judecatoresti si a grevei.Va multumesc!

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Nu este doar necesar, ci obligatoriu sa iti preschimbi cartea de identitate, ca urmare a pronuntarii divortului si a revenirii la numele anterior casatoriei.
Nu vei putea incheia o noua casatorie pana cand sentinta de divort nu va deveni definitiva si irevocabila. Cu o copie a acestei sentinte va trebui sa te prezinti la serviciul de evidenta populatiei si sa soliciti preschimbarea cartii de identitate. La serviciul de stare civila vei avea nevoie de vechiul certificat de casatorie si de sentinta in original, asa ca te sfatuiesc sa-ti faci cateva copii dupa aceasta, care iti vor folosi in viitor.

| mihaa a răspuns:

Din cate stiu eu, Da trebuie sa revii la numele de fata sa iti faci buletin si apoi sa te casatoresti si atunci vei fii ca numele de familie al sotului si atunci trebuie facut alt buletin, dar mai exista o problema cand ai inaintat cererea de divort ai specificat ca vrei sa revii la numele de famile de fata? sau vrei sa pastrezi numele de casatorie cu care ai fost casatorita?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal, ce intrebare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai cred ca sentinta de divort este rezultatul procesului. iar carte de identitate este actul tau de identitate.nu-ti cere nimeni sentinta judecatoreasca, daca e nevoie de buletin.cred ca, cu ajutorul ei iti vei schimba numele in buletin la evidenta populatiei.