| Muflă a întrebat:

Uhh... şi-a mai luat cineva amendă pe RATB şi ştie cum se face? Gen unde şi cât plăteşti şi dacă ai 48 de ore s-o plăteşti după ce te-a prins sau abia după ce ai primit plicul ăla etc. Ştiu că se dădeau 50 de lei pe loc (n-am avut bani la mine), mi-a cerut aia buletinul, i-am zic că n-am (în schimb i-am arătat carnetul de note da' a durut-o undeva), s-a crizat, a chemat jandarmii să-mi aducă să semnez nu ştiu ce proces verbal şi a zis că trebuie' să dau 100 de lei în 48 de ore după ce semnez procesul. Între timp mi-a cerut altă controloare datele din carnet, mi-a zis că o să primesc o chestie prin poştă şi m-a lăsat să plec (n-au mai venit jandarmii, n-am mai semnat NIMIC). Când le-am întrebat de ce nu mi-au cerut carnetul de la început, au zis că n-au ştiut că-l am la mine (după ce prima l-a văzut cât se poate de clar -__-). Deci. Când primesc ăla prin poştă, când trebuie să plătesc şi CÂT plătesc, având în vedere că NU au venit jandarmii (prima scârbă mi-a zis că 50 de lei trebuie' să plătesc pentru că vin jandarmii)?
PS: Nu că v-ar păsa, dar totul a fost pentru o afurisită de staţie -__-

9 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Nu plati ba nimic... au vrut numai sa te sperie

btw, fa-ti abonament, e mult mai util.

| IMC90 a răspuns:

Daca esti minor nu trebuie sa platesti nimic intrucat nu ai nici un fel de sursa de venit.

| Anonymus314 a răspuns (pentru IMC90):

Nici alocatie?

| IMC90 a răspuns (pentru Anonymus314):

Aia nu este o sursa de venit. Nu se impoziteaza, este ca un fel de subventie care te ajuta sa cumperi carti, caiete s.a.m.d

Minorii nu au surse de venit si nici nu raspund in fata legii (mai ales daca au sub 14 ani) asa incat nu are cum sa-i execute silit acea amenda.

| Anonymus314 a răspuns (pentru IMC90):

Ok, mersi de informatie chiar nu stiam happy

| IMC90 a răspuns (pentru Anonymus314):

Pai gandeste-te un pic. Sa zicem ca X este minor si a primit o amenda contraventionala... Nu o plateste. Statul trece la executarea silita

- Active (proprietati, stocuri, bunuri pe numele lui) = 0
Ce naiba sa execute? Nu are cum sa-si recupereze banii. In timp amenda se prescrie.

Acum, habar n-am daca se calculeaza sau nu penalitati insa stiu ca amenda se adauga la impozitul pe locuinta. Dar banuiesc ca nu are o locuinta in activ laughing

| Muflă explică (pentru IMC90):

Am 17 ani... şi n-aveau nicio treabă cu faptul că sunt minoră thinking

| IMC90 a răspuns (pentru Muflă):

Spor statului roman la a-ti executa cartile din ghiozdan laughing O sa-ti puna si poprire pe conturile inexistente laughing

| IMC90 a răspuns (pentru Muflă):

Lasand gluma o sa-ti zic exact ce se poate intampla.

Deci amenda ramane inregistrata la circa financiara pe numele tau si se adauga penalitati. Momentan nu are cum sa te execute, dar cum vei avea primul bun al tau o sa te si arda laughing