| popl1 a întrebat:

Daca am un proces verbal (amenda pe autobuz) si adresa mi-a fost trecută greșit, se poate refuza plata?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti vinovat nu este un motiv sa refuzi plata, adresa gresita nu este un motiv de nulitate a p.v.c.
Conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, citez:
"ART.17.Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu."

| OnuOnulică a răspuns:

Atâta timp cât ești vinovat și polițiștii demostrează acest lucru atunci vei plăti fără îndoială și nu poți refuza.