| anonim_4396 a întrebat:

Daca castig la loto si vreau ca banii castigati sa imi fie transferati in cont va trebui sa platesc impozit din profit pe castig la jocuri de noroc daca castigul este impozitat deja in tara unde se joaca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de tara unde ai castigat.
Daca este o tara din UE sau o alta tara cu care Romania are un acord pentru evitarea dublei impuneri atunci vei plati impozitul doar in tara unde ai castigat.

3 răspunsuri:
| Deny_Denis_2001 a răspuns:

Salut,depinde in ce cont depui suma,in ce banca ai contul, dobanda bancai, fix sau rabursabila
Normal la BCR nu se ia impozit
Si la Banca Transilvania
Pentru mai multe detalii, vorbeste cu un operator al bancii, el iti poate oferi detalii Concrete

Succes

| Live4Ride a răspuns (pentru Deny_Denis_2001):

Este vorba de impozit pe profit! este o lege care impune plata unui impozit cum este impozitul de la casa, masina sau impozitul pe salariu. Acest impozit este impozit pe castigul din jocurile de noroc si este foarte mare din ce stiu!

Spre exemplu :
In Monitorul Oficial nr. 407/09.06.2015 a fost publicata legea nr. 124/2015 privind aprobarea OUG nr. 92/2015 pentru reglementarea unor masuri fiscal-bugetare si modificarea unor acte normative. Principalele modificari/completari aduse de actul normativ mentionat, la legislatia actuala, cu referire doar la modalitatea de impozitare a castigurilor sunt:

peste 100, 000 euro impozitul este 61, 187 + 25% din castig.

Pe mine ma intereseaza daca exista impozitare dubla gen sa platesc si in tara unde castig si in Romania, ca asa mai bine deschizi un cont in tara in care castigi si ai banii acolo!

| Deny_Denis_2001 a răspuns (pentru Live4Ride):

Recomandat este sa iti tii bani intr-o banca/cont unde ai castigat, deoarece Dosarul de castig ti-se face in Romania, sau in tara unde ai castigat