| LanguageMaster a întrebat:

Dacă CCR constată că un articol din Codul de Procedură Penală este neconstituțional, atunci care sunt efectele deciziei CCR?
Nu mai este luat în considerare respectivul articol?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aplicarea articolului respectiv este suspendata pe o perioada de 45 de zile si dupa aceasta, daca articolul nu este inlocuit se considera ca a fost abrogat. Prevederile articolului respectiv nu se mai aplica de la data publicarii deciziei CCR in M.Of.

2 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Chiar este un caz similar in cazul infractiunii continuate. Daca vei cauta, la infractiunea continuata, sintagma "si impotriva acluiasi subiect pasiv" este considerata neconstitutionala.
Art. 35.
https://lege5.ro/......odul-penal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu e modificat in 45 de zile iese din vigoare