| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva a condus o masina(fara permis) si a lovit un gard (care nu e chiar asa rau avariat) e de beton, ceea ce am inteles de la un avocat ca sa lovesti un gard nu este infractiune, persoana majora, fiind la prima abatere cu cazier curand si fara antecedente in urma de orice fel, ar avea nevoie de un avocat in instanta? Poate primi cu suspendare? Sau ce poate primi in cel mai rau caz?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil va primi cu suspendare

| sierra1 a răspuns:

Să lovești gardul nu e infracțiune dar să conduci FĂRĂ permis, cum e?

mi-aș dori că acel "cineva" să ia o amendă cu muuuulte zerouri, poate-i intră mintea la cap!

| zilog a răspuns:

Dar de ce nu ai vrea să stai la pușcărie!?
Dacă tot conduci aututurisme fără carnet eu credeam că țî-ai asumat riscul și deosebita plăcere onoare de a fi silit siluit pe pla pârnaie să le faci plăcerile celor care au mai multi mușchi!?

Pt că oricine face o faptă și are dișcernământ pune în balanță pedeapsa cu beneficiile faptei șî o face în cunoștință de cauză asumându-și și faptul că poate lua sida la pârnaie!?

| Irinelp a răspuns:

Să lovești un gard nu este infracțiune dar să conduci fără permis este infracțiune. Dacă în locul gardului ar fi fost un om? Nu credeți că ar trebui să aveți permis ca să fiți capabil să conduceți cum ar trebui?

| Anonimboy17year a răspuns:

Ii da cu suspendare daca e sa-i dea, aveti grija de asa ceva ba baieti, si eu am sute de km condusi pana la 18 ani, si cand spun sute spun 500+ de km, condusi fara ca parinti sa aiba idee ce fac eu, am acondus dintr.o bucata 120 pe sens intre Suceava-Roman +intre roman si locatia exacta, dar cu grija si cu atentie, acum am aproape 18 ani si trebuie sa ma apuc de scoala, de aceea nu prea ma mai risc la distante mari..., ma mai duc pana la un magazin, la biserica si cam atat