| LucianMihai12 a întrebat:

Pentru efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos(furt de bani de pe cardul altei persoane fara consimțământul acesteia in valoare de 1000 lei), persoana de 15 de ani care a comis fapta poate avea dosar penal, poate sa faca închisoare? În acest moment persoana respectiva are 18 ani. Au 3 ani de la începerea anchetei. Ce se intampla cu ea daca in urma anchetei este gasita vinovata de cel care a depus plangerea? Tin sa mentionez ca urmeaza sa ajunga la tribunal. Are și avocat cumpărat și a mai zis ca va recunoaște fapta comisa și ca îs va cere scuze pentru ce-a făcut. El este la prima abatere aceasta persoana. Va primi ceva pedepse aceasta persoana daca este la prima abatere?
În cazier nu are fapte înscrise.
Are și avocat foarte bun pregătit în acest domeniu.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am vazut un caz similar aici, un pusti prins cand avea 15 ani cu o mica gainarie. Cazul a fost judecat 2 ani, dar decizia condamnarii la puscarie venind cand el era deja major (doar ce implinise 18 ani). Din pacate, a fost nevoit sa faca puscarie si era distrus, fiindca refuzase sa plateasca daunele morale copilului jignit, crezand ca-i de gluma.
Din pacate, a fost condamnat la 1 an jumate de puscarie, la Penitenciarul pentru adulti.

Nu am inteles treaba cu avocatul cumparat, dar nu are importanta ca i-ai dat aluia spaga, fiindca condamnarea vine de la judecator, care nu va ierta un furt calificat. Posibil sa scape cu 6-12 luni de inchisoare, sau mai mult, fiindca am vazut ca au crescut pedepsele.

Pana acum, a avut 3 ani la dispozitie sa-si recunoasca vina si sa isi ceara iertare, inapoind banii.
De ce nu a facut-o, ca cel talharit sa-si retraga plangerea?
De ce nu a avut intentie sa se caiasca si sa plateasca inapoi ce a furat? Fiindca acest lucru conteaza enorm, la judecata.
Spui ca are avocat bun, dar ma indoiesc terbil, odata ce nu a sfatuit-o pe inculpata sa-si ceara iertare pana acum si sa incheie socoteala amiabil cu cel pe care l-a talharit. pacat, poate nu-s e ajungea la proces si la condamnare cu puscarie. Daca se ajunge aici, va avea si dosar penal pe viata.
Eu ii doresc totusi, mult noroc si sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Am gasit cazul pustiului care a facut gluma prosteasca cand avea 15 ani, si condamnarea i-a venit cand a implinit 18 ani.
A venit chiar el si a povestit peTPU...

Asta este prima parte a povestii:
https://www.tpu.ro/......cum-2-ani/

Asta este sentinta care a venit dupa aproape 3 ani:
https://www.tpu.ro/......c-si-voua/