| Tina_Sida_1981 a întrebat:

Dacă cineva are curatela(întreținător la tată), mai poate sa se angajeze, de ex.la o firma de pază?

Răspuns Câştigător
| Trixt3r a răspuns:

Daca este doar curatela, atunci nu cred ca sunt restrictii, esti doar tutorele legal si iei decizii in locul lui.

Daca tatal tau este incadrat in handicap si pe langa curatela esti si ingrijitoarea(ul) lui si beneficiezi de bani de la stat atunci ai obligatia sa il ajuti intre orele prestabilite de asistentul social, daca nu ma insel de la 8 pana la 16:00 - dupa 16:00 poti sa te angajezi. (daca asta-i cazul, cel mai bine sa iei legatura cu un asistent social sa iti confirme)

| Tina_Sida_1981 explică (pentru Trixt3r):

Va mulțumesc frumos!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate angaja, nu exista nici o interdictie legala in acest sens.