| Daniel_Gabriel_1995 a întrebat:

Daca cineva este prins cu alcoolemie de 0, 61 i se suspenda permisul?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Daca este prins cu 0.61 se considera contraventie si este obligat sa se duca la spital impreuna cu politistii pentru a i se lua probe de sange. In caz ca refuza, risca dosar penal. Dupa rezultatele de la spital, daca rezultatul este mai mic de 0.80 g/l se considera contraventie i se suspenda permisul pentru 90 de zile + intre 9 si 20 de puncte amenda. Daca este mai mare de 0.80 risca inchisoarea de la 1 la 5 ani si anularea permisului de conducere.

| Alfred0703 a răspuns (pentru Nemessys):

Acesta este raspunsul corect.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In aer? E deja de dosar penal si pușcărie

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu doar ca i se suspenda permisul, ce depaseste 0, 40 la mie in aerul expirat, inseamna dosar penal. Deci poate ajunge pieton pe termen lung, poate avea si condamnare cu suspendare. Daca mai are pedepse suspendate, poate intra usor la 'mititica'.

| alina2k18 a răspuns:

Suspendare permis, 21-50 puncte si dosar penal care se incheie cu puscarie sau amenda PENALA.
Oricum dureaza solutionarea mai ales daca nu ai fost prins in localitatea de domiciliu, sa vezi plimbari de la ana la caiafa.

| Nemessys a răspuns (pentru alina2k18):

In ce situatie se ofera 21-50 de puncte?

| alina2k18 a răspuns (pentru Nemessys):

> 0,40 mg/l

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

E cam mult! Deci da!
Mai bine bea acasa si nu mai pleaca!
Sper sa fie ok, daca intra cineva in el si nu a fost vinovat e bun de plata si nu numai! Nu degeaba se interzice alcoolu inaintea condusului.
In fine sper sa fie ok! Bafta