| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva intra peste familia mea in casa sa-mi fure bani din cauza unor afaceri neterminate sau din alte motive intra la mine noaptea si o raneste pe mama mea sau pe nevasta mea si eu trag in el cu un pistol si moare politia ma va aresta pentru omor?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei fi cercetat penal pentru omor dar nu inseamna ca vei fi si condamnat, daca se retine legitima aparare.

| express11 a răspuns:

Legitima aparare.

| Cherry56 a răspuns:

Va fi legitima aparare insa doar daca se va demonstra ca nu mai aveai nicio solutie la dispozitie pentru a te aparea.

| Wehrmacht a răspuns:

Da.Pe langa faptul ca legea asta idioata cere ca apararea sa nu depaseasca forta atacului mai intervine si arma.Nu esti politist, procuror, militar...etc,este ilegal sa detii arma letala in cazul asta.Si,avand in vedere ca nu omori pe cineva daca nu vrei nici cu un 9x18mm atunci cum dumnezeului ai reusit cu una neletala? Raspuns : erai pus pe treaba.
In Romania este o idiotenie de lege, trebuie sa te aperi si sa ai grija si de ala care te ataca...o cretinitate.

| TheMiningSheep a răspuns:

Nu! Exista termenul de legitima aparare.

| robert909 a răspuns:

Mai oameni buni legea zice raspunde cu o forta cel mult egala. Adica daca el te injunghie cu un cutit tu poti sa folosesti maxim cutitul

| darrio2007 a răspuns (pentru robert909):

Ca in cazul lui Iovan? Hotul nu avea pusca.Nu stiu daca avea si cutit.