| IonutBCA777 a întrebat:

Daca cineva sparge un cont de Facebook, iar victima merge la politie, care sunt consecințele? Având în vedere că ar fi un cont fara niciun mesaj sau altceva important. Se ocupa poliția cu ceva? Ce amenzi sau ce s-ar putea întâmpla celui care a spart contul?

Răspuns Câştigător
| scp3008 a răspuns:

Adica victima face circ si atrage atentia oameniilor in cazul asta s-ar putea ca politia sa isi dea mai mult interesul
Anonimitatea depinde in primul rand daca victima stie cine este faptasul sau nu, iar cu procedura de spart facebookul (asta tu stii cum ai facut-o) ai luat sau nu masuri de protectie sa iti maschezi identitatea exemplu VPN-uri sau altele Exista multe metode, programe numa tu stii ce ai facut. Cauta pe net dupa ele

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o treaba Politia romana cu contul de FB al cuiva din tara, ca nu au cum sa acceseze datele unei companii americane.

Esti sfatuit sa-ti faci un alt cont de FB, sau sa trimiti reclamatie de Adinistratorul de FB.

| scp3008 a răspuns:

Daca victima nu este persoana importanta, si nu pune presiune cel mai degraba nu ti se face nimic. Dar in primul rand trebuie sa te identifice si depinde ce masuri de anonimitate ai luat, daca victima te stie in real e mai nasol dar in rest asa ceva se face des de cele mai multe ori din tari straine indienii sau rusii asa de plictiseala sparg conturi in numar mare

| IonutBCA777 explică (pentru scp3008):

Cum adică să nu pună presiune? Un exemplu? Și la măsurile de anonimitate daca se poate la fel, un exemplu, va rog.

| scp3008 a răspuns (pentru IonutBCA777):

Adica victima face circ si atrage atentia oameniilor in cazul asta s-ar putea ca politia sa isi dea mai mult interesul
Anonimitatea depinde in primul rand daca victima stie cine este faptasul sau nu, iar cu procedura de spart facebookul (asta tu stii cum ai facut-o) ai luat sau nu masuri de protectie sa iti maschezi identitatea exemplu VPN-uri sau altele Exista multe metode, programe numa tu stii ce ai facut. Cauta pe net dupa ele

| Moggy a răspuns:

Daca nu ai nimic important pe cont nu va face nimic poliția

| Moggy a răspuns:

Iar important inseamna sa fie o pagina de firma sau ceva de genu, nu un cont personal