| LanguageMaster a întrebat:

Dacă s-ar convoca un referendum pentru înăsprirea pedepselor din Codul Penal, credeți că oamenii ar participa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unii ar participa si altii nu ar participa, cred ca participarea ar fi undeva de cca 45-50% si majoritatea ar vota pentru inasprire.
Problema este ca ar fi doar un referendum consultativ si nu unul decizional, asa ca ar putea sa nu fie bagat in seama de Guvern si Parlament, cum a fost si cel cu parlament unicameral si reducerea numarului de parlamentari la 300.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta nu ar schimba nimic, daca doar de frica nu facem rau inseamna ca suntem jalnici si meritam sa ne ducem in copac iar

| sierra1 a răspuns:

Prea vag "înăsprirea Codului Penal"

| Simpatic a răspuns (pentru sierra1):

Prin inasprire se refera cu siguranta la unul si acelasi lucru : marirea tuturor pedepselor masurabile in ani de detentie.

| sierra1 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu aș zice să-l lași pe întrebător să ne lumineze, de ce să resupunem noi?

| Simpatic a răspuns (pentru sierra1):

Pentru ca el nu raspunde? happy
omul e axat pe justitie si aia e
nu stie el cum stau treburile cu justitia asta, ca unii sunt mana in mana cu "justitia" si altii sunt bagati pentru te miri ce...

| sierra1 a răspuns (pentru Simpatic):

"| Simpatik a răspuns : nu stie el cum stau treburile cu justitia asta"

dacă e cum spui, intrebarea e absolut INUTILĂ (ca multe altele de p-aici)