| DanielDanny a întrebat:

Daca cuiva i s-a facut rau la locul de munca si dupa niste analize a iesit ca are o boala, poate sa-si faca pensie de invaliditate daca nu mai poate sa lucreze la acel loc de munca, in acel mediu de lucru?

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Pensia nu se face asa cum zici.
Daca i s-a facut rau la locul de munca trebuie sa mearga la medicul de familie (daca nu a ajuns la spital de la locul de munca), acesta il trimite la un specialist.
Specialistul poate propune schimbarea locului de munca - in aceiasi firma sau alta - sau il trimite la comisia de expertiza medicala care hotaraste daca persoana mai este apta de munca si in ce conditii sau nu mai este apta de munca si trebuie pensionata.

| DanielDanny explică (pentru mi25):

"nu se face asa cum zici"... Nu am zis in niciun fel, si am specificat "la acel loc de munca" deci ai dreptate, poate sa fie mutat in alta sectie sau la alt loc de munca care ii permite sa continue munca! Depinde si de boala si gravitatea ei!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt prea multi factori in legatura cu asta. Se fac niste analize pentru a se afla cauza de ce i-a venit rau.
Daca i-a venit rau din cauza de leneveala, exista o problema.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pensia de invaliditate nu se acordă pentru incapacitatea de a executa o anumită muncă.

| mihai69 a răspuns:

Asta decide doar un medic specialist.
Iar pensionarea trebuie aprobată de o comisie specială.

| VoidEternal a răspuns:

Cauta ce însemna "correlation vs causation".

Pe scurt, raspunsul e nu.