| AndryDya a întrebat:

Daca declar la politie ca orice s.ar intampla eu raman cu prietenul meu (20ani) indiferent ca parintii mei vor sau nu (deoarece innebunesc cu ei in casa) credeti ca ofiterii imi vor da cv gen procura pe numele lui? Intreb pentru ca stiu un caz de genul, iar baiatul a primit procura pe fata de 15 ani

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia n-are nici o atributie in sensul celor spuse de tine si nu se implica in asemenea cazuri, cu atat mai putin sa dea vreun act, mai ales o procura, aceasta se poate face doar la un notar public.
Incredintarea unui minor, aflat in situatia ta, unei alte persoane se poate face doar de catre o instanta judecatoreasca si numai daca ambii parinti ar fi decazuti din drepturile parintesti sau ar fi in strainatate.

| AndryDya explică (pentru Ioandelasal):

Si tatal meu urmeaza sa plece in cateva zile, iar eu o sa raman acasa cu nebuna

| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani nu ai de ce sa inebunesti, ca ai doar 1 singura obligatie, sa mergi la scoala ca sa inveti, nu sa umblii cu barbati de 20 de ani!
Din pacate, fiind copil mic, de doar 15 ani, nu poti lua decizii nici daca declari lui papa de la Roma, tot nu ti s eva da tie dreptul sa decizi nimic, pentru asta sunt parintii tai, singurii tutori legali.

Prietenul tau nu are iarasi nimic de spus in cazul tau. Parintii il pot acuza de seducere si corupere de minore, intrand imediat in puscarie, intre 3 si 10 ani, mai ales daca a intretinut raporturi sexuale cu tine.

In cazul in care nu se poate ajunge la o intelegere cu tine, statul te poate pune in Caminul de copii, unde stai inchisa pana la 18 ani, cand poti pleca si face ce vrei, ca devii majora.

Răspuns utilizator avertizat
| ovidiu123432 a răspuns:

Daca parinti tai nu sunt de acord cu asta nu cred ca ai putea face asta.
Daca ai avea un lucru bun de spus pentru care vrei sa nu mai stai cu ei cred ca s-ar putea rezolva dar trebuie sa ai ceva mai bun nu ceea ce zici tu ca inebunesti cu ei.

| AndryDya explică (pentru ovidiu123432):

Mama e in Italia iar vitrega, se ia de mine incontinuu cu orice, in miez de noapte face scandal cu tatal meu, femeia asta e si proasta si mai si bea ca vaca! Si am auzit un caz in care fata a declarat la politie ca vrea sa ramana cu prietenul ei orice s.ar intampla...si i.a dat cv baiatului cum ca trebuie sa aiba grija de ea