| lalilulelo a întrebat:

Daca deslipesc abtibilduri, postere etc. de pe strada, este vandalism? distrugere?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta este contraventie, conform L.61/1991, pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, rep. in 2020, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 2
  Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
14^1) dezlipirea sau distrugerea, fără drept, a reclamelor, anunţurilor şi afişelor legal amplasate în locuri anume destinate;"
Amenda este de la 100 lei la 500 lei.

| ReddY25 a răspuns:

No

| nevermind1234 a răspuns:

Teoretic nu. din contra. Dar depinde si ce postere dezlipești. Daca nu sunt puse de autorități, firme de publicitate care plătesc pentru asta, atunci nu e vandalism.

| lalilulelo explică (pentru nevermind1234):

Daca sunt puse de un partid politic, este?

| nevermind1234 a răspuns (pentru lalilulelo):

Sincer nu cred ca e vandalism. Publicitatea asta politică pe banii noștri e nesimțire curată.

| healerdx7 a răspuns:

Daca sunt amplasate ilegale, nu e ilegal sa le rupi.