| anonim_4396 a întrebat:

Daca eu am buletin de un oras dar locuiesc in altul si, de asemenea, doresc sa ma angajez in orasul in care locuiesc in prezent, va intreb, are adresa din CI vreo relevanta aici ori trebuie sa mi-l reinoiesc cu adresa respectiva, cea de acum? Nici nu vreau sa para ca fac naveta, pentru ca nu o fac.
Intreb, deoarece domiciliul este asigurat, dar nu si stabilitatea mea aici, in acest oras, ma refer.Si pentru ca nu stiu daca CI se poate reinoi dupa bunul plac, cu o noua adresa, sau daca exista o conditie in lege data printr-un timp de asteptare.Si inca ceva, in prezent buletinul imi este expirat, asa ca oricum trebuie depusa o cerere de reinoire.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are nici o importanta adresa din CI si locul in care muncesti.
Totusi ar fi bine sa-ti inscrii pe CI viza de resedinta (flotant) in localitatea unde stai.
Adresa de domiciliu, din CI, nu se trece dupa bunul plac al fiecareia, ci pe baza de act de proprietate asupra domiciliului sau printr-o declaratie de luare in spatiu.
Daca vrei sa-ti faci noua CI in orasul unde stai atunci va trebui ca proprietarul, daca stai in chirie, sa dea o declaratie ca te ia in spatiu.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Am verificat putin privind la viza flotant (resedinta), sa vad care ar fi procedura http://www.dgepmb.ro/intrebari/20
In orice caz, acum m-am lamurit, multumesc pentru raspuns! Meriti o medalie : ).

1 răspuns: