| Mircea_Jianu_1985 a întrebat:

Doresc sa aflu daca o perosna isi da demisia si pana in momentul in care va pleca trebuie sa fie in preaviz (20 zile), isi va lua salariul intreg sau i se va opri din el in perioada de preaviz?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In preavizul de 20 de zile esti obligat, conform contractului de munca, sa iti indeplinesti toate sarcinile de serviciu.Deci, in preaviz, mergi la locul de munca, muncesti si vei fi platit pentru toata perioada preavizului. Dupa implinirea celor 20 de zile, contractul de munca inceteaza de drept --- inceteaza atat obligatiile tale de angajat cat si cele ale angajatorului.

Codul muncii prevede o singura situatie de demisie fara preaviz, cea prevazuta in art 81, alin (8):"Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă."