| LanguageMaster a întrebat:

Dacă găsesc întâmplător la munte într-o peşteră obiecte antice precum ceasuri, bijuterii şi documente din secolele 19-18 sunt obligat de legislație să le duc la vreo instituție?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa le predai, conform legii 182/2000, privind patrimoniul cultural national.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Dar unde trebuie să le predau?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Le poti preda la Ministerul Culturii sau la un muzeu.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti obligat prin lege sa le pui pe foc. Bijuteriile si ceasurile la colectionari. Lasa legea, este pentru oameni prosti. Eu daca gasesc un kk de urs inseamna ca trebuie sa il predau...cui? Lui ciolos?

| AleCuRaspuns a răspuns:

Oarecum,dar pastrarea lor ar putea fi ilegala pe termen lung, nu stiu exact