| Razvan1lol a întrebat:

Buna! Extista vreo declaratie la notar faptul ca proprietarul unui apartament a primit deja banii de la cumparator?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există așa ceva la notar. Notarul nu încheie actulo până nu i se prezintă dovada plății. Nu declarații verbale, nu povești.

| Holiday a răspuns:

Da, dupa incheierea Contractului de Vanzare Cumparare, si dupa ce se achita integral valoarea de vanzare din CVC, cumparatorul poate solicita vanzatorului un act notarial care se numeste "Declaratie de achitare integrala". Chiar este indicat sa faca asta, pentru ca ii va fi necesar la o eventuala revanzare a apartamentului. Altfel va trebui sa scormoneasca dupa actele care dovedesc ca a platit toata suma. Declaratia o plateste bineinteles cumparatorul pentru ca lui ii este necesara.

| mi25 a răspuns:

Da, se poate incheia la notar un pre-contract in care se stipuleaza mai multe, printre care si plata in avans a apartamentului.