| StrongHeart a întrebat:

Daca locuiesc intr-un oras dar pe buletin apare alt oras pentru ca nu am facut mutația, voi intampina vreo problema incercand sa obtin permisul de conducere? Sau este obligatoriu sa fac "update" la buletin?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Examinarea pentru obtinerea permisului de conducere se poate sustine in judetul de domiciliu sau de resedinta (flotant), citez:
"ART. 24
(1)Examinarea pentru obţinerea permisului de conducere şi eliberarea acestuia se realizează de către autoritatea competentă pe raza căreia solicitanţii îşi au domiciliul ori reşedinţa în sensul art. 23^1 alin. (2) sau, în cazul celor aflaţi la studii în România de cel puţin 6 luni, de către autoritatea competentă pe raza căreia se află adresa unde locuiesc.
(1^1)Prin excepţie de la prevederile alin. (1), candidaţii care solicită obţinerea categoriilor Tr, Tb sau Tv, precum şi candidaţii cu dizabilităţi fizice pot fi examinaţi de autoritatea competentă pe raza căreia se află şcoala de conducători auto autorizată unde aceştia au absolvit cursurile de pregătire teoretică şi practică."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa dai examenul in judetul in care locuiesti acum ai nevoie de update

| tdy a răspuns:

Eu asa stiam de la unele cunoștințe ca nu au avut probleme. Gen daca esti din baia mare și merg in Timisoara sa dai de permis. Posibil la început cu unele hârtii daca trebuie să mergi la primăria de unde ai locuit inainte.
Oricum succes la permis si daca cumva o sa il pierzi pentru viteza sau ceva de genul ca sa dai testul de scădere sau cum se numeste ca sa nu stai 3 luni fără permis ci o lună și 2 saptamani, atunci te trimite in judetul de pe buletin.

| StrongHeart explică (pentru tdy):

Multumesc.intreb pentru ca urmeaza sa incep scoala, nu am ajuns inca la stadiul sa dau examenul, sper ca nu s-a inteles gresit.
Am de gand sa-l iau din prima adica o sa ma dedic 100% sa invat tot si sa aplic pentru ca e ceva ce trebuia sa fac de mult si am tot amanat si vreau sa scap de o grija.
Multumesc de sfaturi.