| saresipiper a întrebat:

Daca locuinta mea este pe ex-ul meu, eu fiind acum intr-o alta relatie, dar avand legaturi bune cu fosta, in cazul in care vreau sa vand locuinta, rezolv ceva daca imi da ex-ul procura, respectiv pot vinde eu casa daca ea e proprietara?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate procurile poarta o denumire generala, respectiv procura speciala si notarul public stie ce sa scrie in fiecare, in functie de solicitarea celui care da procura.
Nu tu trebuie sa-i spui notartului ci persoana care o da, in cazul de fata proprietara.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vinde tu locuinta daca primesti o procura speciala in acest sens de la proprietara locuintei, procura autentificata de un notar public.

| saresipiper explică (pentru Ioandelasal):

Are un nume specific procura sau stie notarul? Sa ii zic daca e o denumire. Ideea e sa pot vinde eu casa

| Yuoia a răspuns (pentru saresipiper):

Stie notarul. Dar e nevoie sa fiti ambii prezenti la notar. Cu CI, evident.
Eu am facut astfel de tranzactii si iti spun sigur. Nu mai tin minte cat a costat, dar si asta depinde de notar.

| saresipiper explică (pentru Ioandelasal):

Pot trece si pe actuala cu uzufruct...viager? Ca tot mergem acolo, vreau sa aiba si ea. Ii poate da fosta uzufruct? Si practic ce inseamna, ca nu o pot da afara sau vinde casa fara acordul ei, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru saresipiper):

Nu esti clar.
De altfel uzufruct viager poate obtine doar vanzatorul, daca si cumparatorul accepta aceasta.

| saresipiper explică (pentru Ioandelasal):

Vreau sa o pun pe fosta mea cand mergem la notar si imi da procura speciala ca sa vand casa, sa ii dea si actualei mele uzufruct...sau ce ii poate da ca actuala sa fie aproape proprietara? Sa poata vinde si ea si sa nu poata fi data afara din casa de fosta gen

| Ioandelasal a răspuns (pentru saresipiper):

Se pare ca nu intelegi. Repet: doar proprietarul-vanzator poate avea dreptul de uzufruct viager, aceasta inseamna ca va avea dreptul sa locuiasca in continuare acolo, pana la moarte, pe perioada cat s-a stabilit sau pana pleaca de bunavoie.

| saresipiper explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, vreau sa fac in asa fel incat fosta sa ii dea actualei drepturi pentru locuinta mea. fara prea mari cheltuieli, cum ar fi la schimbarea de proprietari

| saresipiper explică (pentru Ioandelasal):

Eu stiu ca mama unei prietene nu era proprietara pe locuinta sotului si avea uzufruct..actuala mea iubita vrea sa investească bani in casa mea si vreau sa ii dau motiv de incredere, nu sa stea casa pe fosta proprietara si sa strice actuala bani ca e de rahat asa

| Ioandelasal a răspuns (pentru saresipiper):

Toate procurile poarta o denumire generala, respectiv procura speciala si notarul public stie ce sa scrie in fiecare, in functie de solicitarea celui care da procura.
Nu tu trebuie sa-i spui notartului ci persoana care o da, in cazul de fata proprietara.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca proprietarul iti da procura pentru vanzare, autentificata de notar, atunci si doar atunci poti vinde proprietatea altei persoane.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ea este proprietarul nu poti vinde nimic deoarece casa este a ei, daca casa este a ta o poti vinde.

| Yuoia a răspuns:

Daca ea e proprietara, ia-ti gandul de la locuinta!

| saresipiper explică (pentru Yuoia):

E de incredere, nu poate trage teapa, exista legi, am dovezi

| Yuoia a răspuns (pentru saresipiper):

Din putinul pe care ni-l spui, legile sunt in favoarea ei. Dar daca e de incredere, e altceva. Ca idee, ce dovezi ai?

| saresipiper explică (pentru Yuoia):

De la banca, acte..martori

| saresipiper explică (pentru saresipiper):

Multumesc frumos tuturor!