| Gabriel91400 a întrebat:

Buna ziua!
Vreau sa achizitionez o proprietate, fiind vorba de o casa cu un singur nivel plus teren 7 arii.
Casa este situata intre o casa cu un singur nivel, si o vila cu parter+etaj+mansarda, deschiderea fiind de 13m (acces direct din strada, casa este intr-o zona de case, magazine).
Pare o afacere foarte buna insa proprietara nu are certificat de urbanism.
Avand in vedere cele prezentate ce riscuri ar fi daca as cumpara proprietatea fara sa vad un certificat de urbanism inainte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietarul trebuie sa aiba certificatul de construire si casa sa fie inscrisa in cartea funciara, doar asa o poate vinde in mod legal, prin contract de vanzare-cumparare in forma autentica, incheiat la un notar public.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca ai deschiderea la strada doar 13 m vezi-ti de treaba.Bine acum depinde si ce ai de gand cu acea casa.Eu unu daca as vrea o casa, as lua una la marignea orasului, nu stiu de ce se tot inghesuie lumea in centru unui oras laughing la margine ce are? Sau mai mult eu mi-as face o casa intr-un sat de la linga un oras mai mare.Cu banii aia iti faci o casa cu de toate,canal apa si tot ce doresti. Unde pui ca ai si teren,iei un teren mai mare, pui si tu un pom un coapc, ceva acolo, o iarba laughingapoi impozitu v fi f mic comparativ cu casele din centru oraselor, totu va fi mult mai ieftin, plus linistea ce no ai in centru.

| Gabriel91400 explică (pentru relian):

E chiar in centru, si as putea avea spatii comerciale la parter, plus 2-4 apartamente mici la nivel superior.
Ma intereseaza si sa fac un ban, nu doar sa locuiesc.

| florinuu a răspuns:

"Certificatul de urbanism trebuie emis pentru adjudecarea prin licitaţie a lucrărilor de proiectare şi de execuţie a lucrărilor publice, precum şi pentru întocmirea documentaţiilor cadastrale de comasare, respectiv dezmembrare a terenurilor în cel puţin 3 parcele, atunci când operaţiunile respective au ca obiect împărţeli ori comasări de parcele solicitate în scopul realizării de lucrări de construcţii şi de infrastructură, precum şi constituirea unei servituţi de trecere cu privire la un imobil." de aici: https://www.avocatnet.ro/......nzare.html