| Joker3134 a întrebat:

Daca lovesti masina cuiva poti sa iti iei un dosar penal? Prin lovit zic doar daca o atingi putin cu mana nu sa o darami cu obiecte, nu doar o avertizare? Daca nici macar n-o zgari.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai produs pagube atunci fapta nu este infractiune si nici macar contraventie.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns (pentru Joker3134):

Geam spart putin sau mai mult inseamna doar un geam spart care trebuie inlocuit.
Dosat penal de distrugere de bunuri.
Incearca sa te impaci cu pagubitul.

| Kogaion a răspuns (pentru Joker3134):

Daca eu te tai putin cu cutitul pe mana ca asa am vrut eu, inseamna ca nu intru la tentativa de omor pentru ca doar te-am lovit putin? Cam asa e intrebarea ta, cum adica "sa-l sparg putin?". Ori e spart ori nu e spart, daca s-a produs orice fisura in el, trebuie inlocuit, iar tu intri la distrugere de bunuri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Geamul spart inseamna infractiunea de distrugere, conform Codului penal, citez:
"ART. 253. Distrugerea
(1)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (6) Pentru faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
De regula nu se face plangere penala in asemenea cazuri, va trebui sa platesti doar inlocuirea geamului.
Chiar daca s-ar face plangere penala de regula se solutioneaza cu intelegerea partilor si clasarea dosarului, nu se ajunge in instanta.

| Alexandru250201 a răspuns:

Daca nu produci pagube nu