| SilentRain a întrebat:

Ce poți să pățești in cel mai rău caz, daca zgâri mașina cuiva cu intenție și ești prins?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice infractiune trebuie dovedita, fara dovezi nu se poate lua nici o masura impotriva faptuitorului.

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi acuzat de infractiunea de distrugere, conform Codului penal, citez:
"ART. 253. Distrugerea
(1)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

| SilentRain explică (pentru Ioandelasal):

Dar dacă nu poate dovedi ca am fost eu, nu prea are ce sa imi faca?

| SilentRain explică (pentru Ioandelasal):

Daca sunt la prima abatere scap ușor? In caz că mă prinde

| Ioandelasal a răspuns (pentru SilentRain):

Da, ai putea sa scapi numai cu amenda penala sau chiar sa nu fii pedepsit, cu exceptia faptului ca o sa fii obligat la plata reparatiei masinii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru SilentRain):

Orice infractiune trebuie dovedita, fara dovezi nu se poate lua nici o masura impotriva faptuitorului.

| Liviu a răspuns:

De ce i-ai zgaria masina? in fond... nu stiu, mi se pare aiurea, sa nu se razbune si el la randu lui si uite asa va faceti unu la altul paguba of

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Trebuie sa dai mai mult de 10 lei la victima.

| Frank51 a răspuns:

De ce naiba ai face asta? Cu siguranta exista si alte metode prin care te poti descarca, ce ai zice de o ceasca de ceai + Netflix&chill? laughing

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Amendă cred, sau te dă în judecată!?

| TheGentleman a răspuns:

Ce poți păți?

-Oase rupte;
-Organe interne vătămate
-Cap spart
-Șuturi în fund
-Dinți sparți

Care dintre acestea ți se par mai convenabile? Gândește-te dacă merită riscul sau nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei să te răzbuni pe cineva? big grin

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

Eu nu mă răzbun 'doar echilibrez situația

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Tot răzbunare este şi această "echilibrare". happy

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

O merita ' si vreau sa ii rămân datorate
Ochii pentru ochii și dinte pentru dinte

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

E treaba ta ce faci, dar după părerea mea, răzbunarea nu aduce nimic bun.

| anonimg a răspuns (pentru SilentRain):

Pe cel ce ti-a facut rau il va pedepsi Dumnezeu. Dar tu ramai cu constiinta impacata si nu te razbuna. Dormi linistita, pentru ca intr-o buna zi, cat de mult doresti rabunarea acum, o sa le plangi de mila pentru situatia in care vor ajunge.
Indeparteaza razbunarea din inima ta, si nu o lasa sa iti distruga linistea. Lasa-L pe Dumnezeu se te razbune; pentru ca in ziua razbunarii Lui te vei bucura ca ti-ai infranat acum mana de la a face rau. Dumnezeu pedepseste oamenii, indiferent ca ei sunt credinciosi sau nu.

| SilentRain explică (pentru anonimg):

Vorbește tu cu Dumnezeu în locul meu și spune-i sa îl trăsnească cu fulgerul

| Ineys a răspuns (pentru anonimg):

De curiozitate, cum ii pedepseste?

| anonimg a răspuns (pentru Ineys):

Nu știu cum și când, dar știu că îl va face să simtă ceea ce simți tu acum.
Repet: chiar dacă nu poți vedea acum mai departe, nu fi tu obiectul prin care Dumnezeu te va răzbuna. Lasă-l pe El să o facă; vei vedea că nu îți va părea rău. Ai puțină răbdare.

| anonimg a răspuns (pentru Ineys):

Ți-am scris ție din grabă?

| Ineys a răspuns (pentru anonimg):

Aa. da? Nu trebuia sa-mi scrii mie? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maxim vreo amendă. Nu te bagă la închisoare pentru o mașină "julită".
Dacă te tentează fă-o noaptea, cu o șapcă pe cap și ochelari de soare. Fă-te că treci pe lângă mașină și lasă-i o zgârietură în trecere laughing

| Alexandrionelu a răspuns:

Pai ce rău ți-a făcut mașina? Mai bine zgârie-l pe proprietar dacă ai ceva de împărțit cu el.

| acerr a răspuns:

E grav! stai cuminte!

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

"(1) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuințare a unui bun aparținând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum și înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

| andiceasu95 a răspuns:

Dosar penal sau inchisoare

| UnholySaint a răspuns:

Daca sunt dovezi ca tu ai facut-o, te poate da in judecata si sa te puna sa platesti pagubele si cheltuielile de judecata.

| TriceleRon a răspuns:

Dar poti sa ți-o iei peste cap pana ni mai stii cum sa ajungi acasa