| Anomim2025 a întrebat:

Dacă nu apuc sa schimb banda de dinainte de trecerea de pietoni, iar obstacolul este fix după trecere pe banda mea.
Am voie să stau puțin pe trecerea de pietoni ( pentru că nu am de ales ) să acord prioritate din stânga când nu mai e nimeni și să plec?

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Eu fac ore de condus și instructorul mi-a spus că atunci intri într-o intersecție unde trebuie să acorzi prioritate și mai e și puțin aglomerat nu ai voie să stai pe trecerea pentru pietoni. Dacă cel din fața ta merge puțin în față dar între el ( cel care a înaintat ) trecerea pentru pietoni nu e suficient spațiu ca să intri și tu cu mașina ( fără să stai pe trecere ) rămâi la trecerea pentru pietoni până când ai suficient spațiu ca să treci de ea. În caz contrat tu blochezi trecerea pentru pietoni și dacă unu vrea să treacă ce face? SE POATE CONSIDERA CĂ NU I-AI ACORDAT PRIORITATE PIETONULUI.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie sa opresti voluntar pe trecerea de pietoni, fapta constituind contraventie.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART. 142.Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
a) în zona de acţiune a indicatorului "Oprirea interzisă";
b) pe trecerile la nivel cu calea ferată curentă şi la o distanţă mai mica de 50 m înainte şi după acestea;
c) pe poduri, pe şi sub pasaje denivelate, precum şi pe viaducte;
d) în curbe şi în alte locuri cu vizibilitate redusă sub 50 m;
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai puţin de 25 m înainte şi după acestea;;
f) în intersecţii, inclusiv cele cu circulaţie în sens giratoriu, precum şi în zona de preselecţie unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanţă mai mica de 25 m de coltul intersecţiei;"

| Stefan_Viorel_1990 a răspuns:

Este interzis sa stai pe trecerea de pietoni daca un pieton incearca sa treaca strada.

| Iunix a răspuns (pentru Stefan_Viorel_1990):

Eu fac ore de condus și instructorul mi-a spus că atunci intri într-o intersecție unde trebuie să acorzi prioritate și mai e și puțin aglomerat nu ai voie să stai pe trecerea pentru pietoni. Dacă cel din fața ta merge puțin în față dar între el ( cel care a înaintat ) trecerea pentru pietoni nu e suficient spațiu ca să intri și tu cu mașina ( fără să stai pe trecere ) rămâi la trecerea pentru pietoni până când ai suficient spațiu ca să treci de ea. În caz contrat tu blochezi trecerea pentru pietoni și dacă unu vrea să treacă ce face? SE POATE CONSIDERA CĂ NU I-AI ACORDAT PRIORITATE PIETONULUI.