| anonim_4396 a întrebat:

Știe cineva dacă un hard disk hdd pentru DVR (care înregistrează camerele de supraveghere) și nu mai am spațiu pe hard disk mai filmează în continuare sau se șterge automat prima filmare sa-i facă loc la următoarea filmare și tot asa?

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da, se filmează în buclă FIFO. (first in, first out).

| Ciovy a răspuns (pentru mihai69):

Adică?

| dannyel86 a răspuns (pentru Ciovy):

Atunci cand nu mai ai spatiu pe hard, se inregistreaza in locul filmarii celei mai vechi.

| mihai69 a răspuns (pentru Ciovy):

Adică cea mai veche înregistrare (first in) e suprascrisă de ultima (cea curentă, last in). Și așa mai departe.

| Ciovy a răspuns (pentru mihai69):

În concluzie când este plin hard disk se șterge prima filmare și se înregistrează cea noua?

| mihai69 a răspuns (pentru Ciovy):

Exact.

| Ciovy a răspuns (pentru mihai69):

Ai idee un hard disk de 1 TB în câte zile se umple de la 4 camere de 5 MP, lentila fixa 3.6 mm, 20fps?

| mihai69 a răspuns (pentru Ciovy):

Nu. Asta poți afla din manualul de utilizare al instalației.
Depinde de mai mulți factori: dacă e înregistrare continuă sau la sesizarea unei mișcări, de codecul folosit pentru înregistrare, dacă e cu sau fără sunet etc.

| Brizbriz a răspuns:

"nu mai am spațiu pe hard disk mai filmează în continuare sau se șterge automat prima filmare sai facă loc la următoarea filmare"

daca nu mai ai spatiu, NU mai filmeaza in continuare... PUNCT

iar ca sa stearga ce e mai vechi, e chestie de setari, difera de la dvr la dvr, eu de ex. m-am jucat cu Synology NAS, si din cauza ca storage era aproape plin, adica mai era liber sub 5% filma juma' de h si apoi se oprea, CU TOATE CA MAI AVEA SUTE DE GIGA (5% din 20T storage) si ignora cu multa imbecilitate setarea sa nu se opreasca in caz de prea putin spatiu angry