| AtateaConditii a întrebat:

Daca o persoana cu handicap grav gradul1 este proprietar pe un pamant si 2 case, este scutit de impozite?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Impozitul se plateste la primaria localitatii. Daca o casa se afla intr-o localitate si a doua casa in alta localitate, nu ai probleme cu scutirea ---- faci o cerere si anexezi copia certificatului de handicap. Daca amandoua sunt in aceiasi localitate, intreaba la biroul de taxe si impozite al primariei---poate, daca se prevede in hotararea consiliului local al respectivei localitati, sa fie scutit de plata si pentru a doua casa.
Important este ca imobilele respective sa aiba drept proprietar persoana cu handicap grav sau accentuat.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, beneficiaza de aceasta scutire --- conform articolului 26 din Legea nr.448/2006 :
" Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:

* scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;

*scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;

* scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;

* scutire de la plata taxei hoteliere.
Vezi :http://www.ajps-cj.ro/L448.htm

| AtateaConditii explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult, dar am auzit ca daca detine mai multe case, beneficiaza de gratuitate doar pentru o casa si celelalte trebuie platite, e adevarat?

| AtateaConditii explică (pentru alessia5158):

Inca o intrebare, beneficiaza de scutirea impozitului la casa ei daca nu locuieste in ea?

| alessia5158 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Pentru scutire, este importanta calitatea de proprietar al imobilului. Acordarea scutirii nu este conditionata de folosirea /exploatarea bunului respectiv.

| alessia5158 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Impozitul se plateste la primaria localitatii. Daca o casa se afla intr-o localitate si a doua casa in alta localitate, nu ai probleme cu scutirea ---- faci o cerere si anexezi copia certificatului de handicap. Daca amandoua sunt in aceiasi localitate, intreaba la biroul de taxe si impozite al primariei---poate, daca se prevede in hotararea consiliului local al respectivei localitati, sa fie scutit de plata si pentru a doua casa.
Important este ca imobilele respective sa aiba drept proprietar persoana cu handicap grav sau accentuat.