| anonim_4396 a întrebat:

Daca un proprietar primeste o persoana cu handicap in chirie, nu va mai plăti impozit ceva la stat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru chiria incasata proprietarul trebuie sa plateasca impozitul pe venitul din chirie, indiferent cine este persoana careia i-a inchiriat.
Daca nu incheie sau nu inregistreaza contractul de inchiriere atunci comite infractiunea de evaziune fiscala si poate fi pedepsit penal daca este descoperit.

1 răspuns:
| ibaal a răspuns:

De asa ceva nu am auzit? ce treaba are una cu alta!? Tu iei bani de la el, fie si handicapat...tu de ce nu le-ai da si hotilor de la stat o parte?! laughing
asta daca ai un contract inregistrat la ANAF,dar,daca nici tu nu zici nimic, nici ei nu fac nimic daca nu te depisteaza big grin