| WhiteLife a întrebat:

Dacă (o prietena) și-a dat demisia la Metro, i-au spus ca mai trebuie sa meargă 20 de zile la lucru, primește bani pe ultima luna? Sau poate face ceva sa plece mai repede de acolo? Șeful e rău și e foarte stresant, asa ca vrea sa renunțe. Și i se poate bloca acel card cu bonuri și sa nu le mai primească? Cam ce ar fi cel mai bine sa facă în aceasta situație? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dandu-si demisia trebuie sa respecte perioada de preaviz.
Este obligatoriu sa primeasca salariul pe intreaga perioada lucrata. La fel bonurile de masa se primesc numai pentru perioada lucrata. Daca pleaca mai repede nu are dreptul la bonuri de masa pentru restul lunii, va trebui sa le restituie. De asemenea, daca nu respecta preavizul, i se poate desface disciplinar contractul individual de munca pentru absente nemotivate.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In contract exista o perioada de preazviz care trebuie respectata. Se poate renunta la ea doar printr o intelegere intre parti. Dar daca zici ca superioarul e rau probabil ca nu se poate.

| gheorghe699 a răspuns:

Daca si-a dat demisia,se afla in perioada de preaviz,care este platita, va primi bonuri de masa corespunzator perioadei lucrate, daca le-a primit pe toata luna, trebuiesc returnate cele care nu i se cuvin, unde-i lege, nu-i tocmeala.