| marioraducu524 a întrebat:

Daca parintii mei detin o casa, iar al 2 lea parinte este bolanv de alzheimer si (moare) parintele 1 are voie sa vanda propietatea fara acordul copiilor?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de proprietatea asupra casei, pot fi 3 situatii:
1.Proprietar este numai parintele decedat. In acest caz sotul supravietuitor ar mosteni doar 1/4 din casa si copii ar mosteni restul de 3/4 iar sotul supravietuitor nu poate vinde casa fara acordul copiilor.
2.Casa este bun comun al sotilor, de regula fiecare este proprietar pe jumatate din casa. Nici in acest caz sotul supravietuitor nu poate vinde intreaga casa fara acordul copiilor, ar putea vinde doar partea sa din casa, avand 62, 5% din casa.
3.Proprietar este doar sotul supravietuitor. In acest caz poate vinde singur casa, copiii neavand drept de mostenire pe casa dupa parintele decedat.

| siriusblack98 a răspuns:

Depinde ce scrie in testament. Daca nu are unul atunci casa va fi impartita in mod egal atat partenerului vaduv cat si copiilor.Deci nu, nu poate.Cu toate ca de la alzheimer nu se moare din cate stiu, ori n-am citit eu destul despre boala respectiva dar asta este alt subiect.In fine, problema este ca are voie sa o vanda cat timp persoana bolnava este inca in viata.Singura situatie in care nu are voie sa o vanda este cea in care persoana bolnava de alzheimer a construit casa respectiva inainte de mariaj, sau a dobandit respectiva locuinta prin mostenire directa.