| Tesla66 a întrebat:

Daca platesc amenda online pe ghiseul. ro, mai trebuie sa fac ceva dupa ce am platit o?

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Completare la Legea 203/2018:
Art.6
(3) În cazul amenzilor achitate în condiţiile prezentei legi, contravenientul nu este obligat să facă dovada plăţii către agentul constatator sau organul din care acesta face parte.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai trebuie sa faci nimic dupa ce ai platit.

| darrio2007 a răspuns:

Sa inchizi calculatorul.

| sierra1 a răspuns:

Nenorociții de la taxa-de-drum au pretenții: să le trimiți dovada plății!

| sierra1 a răspuns (pentru mi25):

Oops, ceartă-te cu CNADR nu cu mine

https://imgur.com/a/ezI6O2Y

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

Eu nu ma cert cu tine, am prezentat doar ce scrie in lege. Dar aceasta prevedere este doar din decembrie 2021.

| sierra1 a răspuns (pentru mi25):

Se referă DOAR la achitarea amenzilor în contul unic - cf legii invocate

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

Da! Dar si amenzile pentru rovinieta se incaseaza tot in contul unic.

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

Citeste art. 21 din lege. In lege se mai fac si alte precizari.

| sierra1 a răspuns (pentru mi25):

Nu citesc, n-am de ce. Am zis să te cerți cu cnadr nu cu mine

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

In caz ca voi ajunge acolo, nu ma cert nici cu ei. Doar ii chem in judecata.

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

Am mai spus mai sus: prevederea legii la care ma refer este introdusa in lege in luna decembrie 2021.

| sierra1 a răspuns (pentru mi25):

îhî

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

Completare la Legea 203/2018:
Art.6
(3) În cazul amenzilor achitate în condiţiile prezentei legi, contravenientul nu este obligat să facă dovada plăţii către agentul constatator sau organul din care acesta face parte.

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Pastreaza dovada platii o perioada in caz de orice