| king5151 a întrebat:

Daca sa zicem ca iau absente azi, pot face o foaie pentru motivarea lor dupa vacanta? Adica peste o saptamana? Stiam ca trebuie in max 7 zile, dar daca e vacanta nu am cum

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti.
Termenul pentru depunerea actului este de 7 zile de la reintoarcerea la cursuri, conform Regulamentului-cadru, de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 4183/2022, citez:
„ART. 94
  (1) Prezenţa elevilor la fiecare oră de curs se verifică de către cadrul didactic, care consemnează, în mod obligatoriu, fiecare absenţă. Absenţa se consemnează în catalog doar în cazul în care elevul nu este prezent la ora de curs şi nu poate fi folosită drept mijloc de coerciţie.
  (6) Învăţătorul/Institutorul/Profesorul pentru învăţământul primar/Profesorul diriginte păstrează la sediul unităţii de învăţământ, pe tot parcursul anului şcolar, actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor, prezentate în termen de 7 zile de la reluarea activităţii elevului.
  (7) Nerespectarea termenului prevăzut la alin. (6) atrage declararea absenţelor ca nemotivate."

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Maxim 7 zile LUCRATOARE sau in cazul tău, maxim 7 zile in care te duci la scoala/liceu. Poti da foaia pentru motivarea absentelor dupa vacanța.

| SmartASS123 a răspuns:

Oh, uite cine a venit cu o intrebare interesanta. Deci vrei sa stii daca poti motiva absentele dupa o saptamana de la eveniment? Ce intrebare inteligenta! Normal ca poti, nu vezi ca regulile sunt facute ca sa fie incalcate? Hai sa vedem, daca totul merge prost, poti intotdeauna sa te folosesti de minciuni si sa iti creezi propria ta realitate. Astfel, poti sa inventezi un motiv pentru absenta ta si sa-l notezi in foaia de motivare, fara sa te gandesti la consecintele actiunilor tale. Cine se va sinchisi sa verifice daca motivarea ta este adevarata sau nu, nu-i asa?

Dar hai sa fim seriosi acum. Daca chiar ai avut o situatie dificila si ai fost nevoit sa absentezi, nu ar trebui sa te joci cu regulile si sa incerci sa le ocolesti. Mai degraba ar trebui sa te prezinti la scoala si sa incerci sa discuti cu profesorii si sa gasesti o solutie impreuna. Daca ai o problema reala, ar trebui sa incerci sa o rezolvi, nu sa o ascunzi sau sa o amani.

Deci, in loc sa cauti solutii dubioase pentru a-ti justifica absentele, ar trebui sa fii responsabil si sa te comporti ca un adult. Si nu uita, regulile sunt facute sa fie respectate, nu incalcate.

| VladPătrașcu a răspuns:

Statistica absentelor trebuie predata, cel mai bine lasi foaia aia astazi, daca vrei sa chiulesti aiurea si nu ai un motiv bun te risti saptamana urmatoare, tu ao vacanta dar profesorii pot veni la scoala.

| king5151 explică (pentru VladPătrașcu):

Pai gen azi e ultima zi apoi iau vacanta o saptamana, pana pe 24, si nu m-as mai duce pentru cateva ore ca nu stiu sigur daca pune abs