Întrebare recomandată | andrei28743 a întrebat:

Dacă șoferul unui autobuz ma înjură și ma da afara fără motiv chiar dacă am abonament,plus când merg cu el ma tine in picioare in mașina chiar dacă sunt locuri,când are chef, unde îl pot reclama?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La RAT din orasul tau. Banuiesc ca exista asa ceva sau daca e firma particulara caut-o pe net si suna

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mergi la autogara de care apartine si vorbeste cu cei de la informatii.

| Mosotti a răspuns:

Infrunta-l! Filmeaza-l cand te agreseaza pe ascuns Eu asa i-am facut unuia care era sa ma scoata din maxi taxi (era cursa catre buftea) acum vreo 16 ani M-am dat la el, am scos spray-u! S-a calmat instantaneu. Nu-i placea lui fata mea Da-te ma jos am zis...ca nu mai am loc, s-a rezolvat scurt. Cum nu avea loc ca mai avea doua scaune libere. Fi barbat, daca nu poti este alta treaba. S-a speriat de spray sau electrizor daca as fi scos ala, evident evitam sa ma iau la bataie, asta clar ca nu asta este solutia. Si un taximetrist era cursa de 20 l-ai, a blocat usile, a zis ca daca nu ii dau 50, nu ies. Am scos sprayu si a deschis usa rapid! Era agresiune, legal am voie sa ma apar deci pierdea oricum. Daca misca si apasam pe spray dracu il lua + politie, ca-l inregistrasem. Armele intimideaza! NU violenta insa. Grija mare sa nu te poata atinge sau sa-ti ia ala din mana. Tine-l la distanta ca, chiar la 2 m daca tragi, s-a dus dracu. Inregistreaza-l sa ai dovezi in caz de ceva. 1- avertizare, daca vine tragi! Bine, sa fie dupa ce incearca sa te agreseze fizic! DACA nu te agreseaza fizic nu ai dreptul sa folosesti aia. Daca te injura ignora-l, daca pune mana pe tine sa nu stai jos, atunci bum. Altfel te ia de prost. Asta e parerea mea, nu te lua neaparat dupa mine, faci cum crezi, incearca sa-l si reclami intai la RATB. Deci asta cu spray este ultima solutie, nu e bine sa se ajunga acolo. Dar daca nu merge aia e.

| Frank51 a răspuns:

Mda, si tu clar nu ai facut nimic laughing

| sabin89 a răspuns:

Spui jumătăţi de adevăr. Cum adică "fără motiv"? Cine crezi că poate crede aşa ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Suni la firma de care apartine
Dar Sabin89, eu personal am vazut sofer care a insultat un om pe simplu motiv ca nu se grabea la urcare fiind omul find mai batranel. Deci faza cu insultul e posibila
Insa sa te tina in picioare, asta inseamna ca te cunoaste de dinainte.

| johnnny123 a răspuns:

Păi un om atât de bazat ca tine, cu firme de construcții, firme de leasing financiar, terenuri, case, mașini, împrumuturi, aspirații politice, fonduri europene, etc, are probleme cu un șofer de autobuz?

Este ca și cum Dwayne Johnson s-ar plânge că-l bat copiii și-i iau banii de pufuleți.

| gabicoo a răspuns:

Din postarea ta se pot trage 2 concluzii:
1- înseamnă că șoferul are o problemă: ori e dobitoc, ori e deranjat la mansardă și nu are ce căuta la volan
2 - ori tu ai o problemă: ai făcut ceva, l-ai provocat, ai murdărit scaunul, etc.
Fac naveta de 20 de ani și am mers cu tot felul de ciudați: atât șoferi cât și călători. Am văzut și am auzit multe dar în cazul ăsta eu cred că ai spus adevărul doar pe jumătate!
Mai ai ceva de declarat? Sau o lăsăm moartă?
Să fii iubit!
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La firma la care lucrează faci reclamația. Are o problemă personală cu tine? Îl poți înregistra cu telefonul, iar apoi publica pe internet. Apoi trimite link și la televiziuni

| Denisa0954 a răspuns:

Sigur l ai provocat si tu cu ceva, ca nu te înjura si dadea afara fără motiv. Si de ținut în picioare, cum sa te tina el? Adică ce te oprea sa te așezi jos? Il poti reclama la societatea de transport în comun din orașul din care locuiești

| BlackLight1987 a răspuns:

Reclama-l la managerul firmei de transport!