| Catalinnnnnn232 a întrebat:

Dacă sunt cetățean român minor, și am plecat din țară cu procură însoțit de cineva, pot sa ma intorc in țară fără procura și fără însoțitor?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania vei putea intra fara declaratie (ca nu-i procura) si insotitor major.
Problema este ce spune legislatia tarii in care te afli cu privire la plecare si cei de la compania aviatica cu care o sa vii (daca vii cu avionul), firma de transport feroviar sau rutier, daca vii cu trenul sau autobuzul/microbuzul.
Asa fiind va trebui sa te interesezi in tara respectiva si la firma de transport daca poti pleca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si ar mai fi si posibilitatea ca intre timp sa implineasca 18 ani...winking