| anonim_4396 a întrebat:

Daca un angajat este concediat inainte de ziua de salariu, va fi platit pentru zilele muncite din luna aceea?

Răspuns Câştigător
| JustAFriend a răspuns:

Da, vei fi platit coform contractului de munca pana in ultima zi de activitate plus banutii aferenti zilelor de concediu neefectuate. Daca ai probleme cu angajatorul mergi la ITM ( institutul teritorial de munca ) si fa o reclamatie.Foarte important pastreaza si tu copia dupa contractul de munca si documentele pe care ti le va da angajatorul in momentul inchiderii contractului de munca
De asemenea ai putea sa ceri un fluturas de salariu pentru a vedea exact orele platite, zilele de CO etc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca va fi platit. De asemenea are dreptul la plata zilelor de concediu aferente perioadei din an lucrate, daca nu a beneficiat de concediu de odihna pana la concediere.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, desigur ca va fi platit, pentru zilele deja lucrate.

| Panamax a răspuns:

Am inteles de ce a fost concediat.

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Si daca nu iti permiti un proces?

| iRumbaB0 a răspuns:

Va fi plătit.

| anunima a răspuns:

Desigur ca da