| anonim_4396 a întrebat:

Pe 2 septembrie m-am angajat ca lucrator -gestionar in cadrul unui supermarket.mi s-a incheiat un contract din ce am vazut acolo 5 zile de proba+1 luna...astazi santem in 11 si nu vreau sa ma mai duc...ce ziceti am sansa sa imi primesc banii pe zilele muncite? mi-e teama sa nu primesc vreun raspuns aiurea din partea sefei de acolo..cunoaste cineva legislatia muncii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu inteleg cum perioada de proba este de 5 zile plus o luna, poate fi numai de 5 zile sau de o luna.
Daca perioada de proba a expirat (a fost numai de 5 zile) va trebui sa-ti dai demisia si sa lucrezi perioada de preaviz prevazuta in contract.
Daca a fost de o luna poti sa pleci fara nici un motiv si nu trebuie sa lucrezi perioada de preaviz.
Sunt obligati sa-ti plateasca toate zilele muncite, inclusiv perioada de proba.

| AnOnyMus25 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sefa de magazin mi a spus ca ma va suna sa imi dea banii pe ce am muncit..acum nu stiu cat va fi... sper sa ma plateasca pe acele zile..mrs de raspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AnOnyMus25):

Sigur o sa te plateasca, este dreptul tau si obligatia lor.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe zilele de proba nu este obligat sa-ti dea bani.Fa socoteala cat mai ramane.Ori nu prea iti place munca? Sau era munca grea?

| AnOnyMus25 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu se respectau anumite drepturi pe care le aveam in contract exemplu: aveam 1 zii libera pe saptamana in loc de 2..pauza de masa nu primeam...si plus ca in alea 8 zile in care am stat sefa de magazin a avut tupeul sa imi zica ca va trebui sa imi opreasca nusht cat la salariu fiindca un drogat a avut tupeul sa fure din magazin iar eu nu am fost atent...

| Gabitzu246 a răspuns:

Nu ai nici o sansa, atata timp cat esti in proba nu sunt obligati sa iti dea nici macar 10 bani

| AnOnyMus25 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Se pare totusi ca am fost chemat sa imi scriu demisia..si la sfarsit mi a spus ca ma va suna sa vin sa imi iau banii pe ce am muncit...