| iulianaiilli a întrebat:

Stiti cumva cum se penalizeaza dacă ai fost prins la volan sub influența alcoolului, 0.97 caz penal?
Mulțumesc

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este caz penal, respectiv conducere sub influenta alcoolului, conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
De asemenea, daca esti condamnat penal, indiferent ca esti condamnat la inchisoare sau la amenda penala, iti va fi anulat si permisul de conducere, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"

| iulianaiilli explică (pentru Ioandelasal):

Se poate scăpa doar cu amendă și suspendarea permisului?

| Drimmero a răspuns (pentru iulianaiilli):

Da, doar cu atat. In cazul in care nu comiti vreun accident care se lasa cu omorare din culpa. Doar daca te prinde baut/a, iti ia carnetul si amenda.

| iulianaiilli explică (pentru Drimmero):

Carnetul se anulează sau doar pe o perioadă de câteva luni?

| Drimmero a răspuns (pentru iulianaiilli):

Pe o perioada de cateva luni, 3 luni mi se pare, nu stiu sigur daca s-au mai schimbat legile pentru asa ceva, dar in principiu ti se ia pentru 3 luni. Iti da si o amenda.

| Ioandelasal a răspuns (pentru iulianaiilli):

Am puternica impresie ca nu mi-ai citit atent raspunsul si nici prevederile legale pe care ti le-am citat.
REPET: Daca esti condamnat penal permisul SE ANULEAZA, INDIFERENT CA PEDEAPSA ESTE CU INCHISOARE SAU CU AMENDA PENALA.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate da si amenda. http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-336