| skirlex a întrebat:

Dau funda maree, ce acte trebuie ca sa vand un pogon de pamant

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Un act de proprietate, si schita cadastrala (schita si marimea pamantului) asta iti face un inginer = te interesezi despre un astfel de inginer la Primarie, apoi cu aceste acte si cu cumparatorul mergi la un notar si iti face actul de vanzare/cumparare! Cam asta-i tot. PS : NU semna pana nu primesti banii! Bafta!

| skirlex explică (pentru lpavel):

De fapt mai concret parintii mei vor sa vanda, dar bunicii au murit si nu au facut acte ca si cand pamantul ar fi al parintilor, cum fac?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietarul are nevoie ca terenul sa fie inscris in cartea funciara, apoi se ocupa notarul public.
Parintele, care a fost fiul bunicilor morti, trebuie sa solicite deschiderea procedurii succesorale si sa obtina certificatul de mostenitor, dupa aceea terenul va fi inscris in cartea funciara pe numele lui si il va putea vinde in mod legal, printr-un contract de vanzare-cumparare incheiat la notarul public.

| skirlex explică (pentru Ioandelasal):

Cat dureaza chestia asta
?

| Ioandelasal a răspuns (pentru skirlex):

Procedura succesorala si inscrierea in CF pot dura cca 15 zile, depinde si cum se inlege parintele cu notarul public.