| robertu22 a întrebat:

spuneti-mi si mie va rog frumos cati metri latime are un pogon de pamant dau funda. multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Latimea depinde de lungimea parcelei de teren, cu cat lungimea este mai mare cu atat latimea este mai mica si invers.
Pogonul este o unitate veche de masura a suprafetei, folosita in Moldova, de 6441 mp si Muntenia, de 5012 mp.

| corolav a răspuns:

Întrebarea este cel puțin naivă, ca să nu spun altfel.
Așa cum foarte bine spune utilizatorul ioandelasal, suprafața unui pogon variază între 5012 și 6441 m. pătrați.
Dar nu se pune problema ce lungime are ( sau ce lățime).
Dacă acceptăm suprafața 6441 metri pătrați, lungimea poate fi și de 6441 metri( pentru lățimea de 1metru ) sau 200 pe aproximativ 320 metri.
Luat așa ca idee, ar putea să fie, aproximativ, cam cît un teren de fotbal.
În altă ordine de idei, expresia „un pogon de pămînt" este pleonastică.
Cînd se spune „pogon" se face referire NUMAI la suprafețele agricole.
Deci corect este „pogon". Atît!

| rgx a răspuns:

Nu metri patrati?

| robertu22 explică (pentru rgx):

Nu doar latimea happy

| Cata240 a răspuns:

Nu stim care e lungimea. In functie de ea se poate calcula latimea. Deci care e?