| pisika a întrebat:

!
De aceasta data nu intreb, ci vreau sa trag un semnal de alarma tuturor.

Astazi am asistat la o scena destul de greu de privit : o doamna la o varsta respectabila ( avea sigur 80-si-ceva de ani) a traversat pe culoarea rosie a semaforului o trecere in Piata Iancului. Se gandea ca probabil o sa ajunga 'intreaga' pe trotuarul din fata, si a mers fara a se mai gandi la consecintele actiunii ei mai departe (bine-nteles ca mergea incet.).in stanga noastra erau 2 masini ce veneau cu viteza destul de mare (era verde pentru autoturisme), acestea au franat in ultimul moment si au reusit sa o ocoleasca care incotro. Tanti isi continua drumul, una din cele doua masini a oprit imediat dupa trecerea de pietoni, din aceasta a iesit soferul si s-a grabit dupa ea sa o atentioneze ingrijorat ca nu e de gluma cu traversatul pe 'rosu' si ca : "Nu mai aveti mult de trait, e pacat sa riscati astfel? Daca sotia mea se lovea de parbriz?"

Va rog sa respectati regurile de circulatie! E greu si pentru soferi sa ii ocoleasca pe toti pietonii ce traverseaza neregulamentar unde li se nazare.( nu aduc in discutie modul de conducere a autoturismului soferilor 'smecheri' sad )
multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@bubu, daca unul din soferi avea probleme cu frana?
Si ce daca are 80 de ani? Nu mai stie culorile?

13 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Am intalnit si eu astfel de cazuri, in mod normal soferul trebuie sa conduca preventiv dar si pietonii trebuie sa fie atenti pe unde traverseaza si sa nu neglijeze semafoarele.

auran
| auran a răspuns:

Sunt de acord ca si pietoni sunt neatenti dar, nici cu soferii (dupa cum ai spus si tu) nu-mi este rusine - merg ca nebunii si nici ei intre ei nu au bunul simt sa se respecte...

| FearNoEvil a răspuns:

Sunt si inconstienti care traverseaza aiurea cu copilul de mana. Ce sa ne mai miram ca o batrana de 80 de ani a traversat aiurea?

| BUBULINA a răspuns:

Scz dar la 80 de ani ce pretenti ai
dupa o varsta batrani dau in mintea copiilor

| BUBULINA a răspuns:

@simpatia mea
daca era daltonista

| pisika explică:

Problema e ca nunumai pers de 80 de ani procedeaza astfel, ci noi toti!

| pisika explică:

Cititi si va minunati:
''În Marea Britanie, din 99 de oameni accidentati moare 1, in Germania,
din 60 de oameni accidentati moare 1, iar în România, din 3 oameni
accidentati moare 1.''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@bubu,daca unul din soferi avea probleme cu frana?
Si ce daca are 80 de ani?Nu mai stie culorile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O batranica la semafor, pe rosu, il roaga de tanarul de langa ea sa o ajute sa traverseze starada.
tinere, te rog frumos, ma ajuti sa trec strada?
tanarul:mamaie draga dar este culoarea rosie! trebuie sa asteptam culoarea verde!
batranica:tinere draga, pe verde pot traversa strada si singura!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Piata Iancului am vazut de nenumarate ori pietoni traversand pe rosu, tineri, adulti, oameni capabili sa rationeze, la prima vedere! Din pacate nivelul de educatie al romanilor este extrem de scazut si numai niste amenzi drastice i-ar putea dresa cate de cat ...riscul mortii e prea mic, se pare, ca sa sperie pe cineva.

| hanry a răspuns:

Da pe mine era sa ma calce o masina pe verde(pentru pietoni) si batrana poate nu vedea bie si era neatenta(cu grijile ei). bine ca nu am auzit de ea la stirile de la ora 5

| antonemarian a răspuns:

Da. Ai dreptate maxima. Daca ala care vine din spatele meu cand conduc nu se respecta pe el "ca vine unu din fata" si eu trebuie sa franez brusc, sa nu ma arunce in sunt. Deci rog toti soferi care merg "aiurea" cand e aglomeratie, sa lase pedala de acc mai usor. Fiidca alt ex. "Cand am liber in fata ( pe o sosea E sau autobanda) in afara localitatii, si eu o calc, si ma duc cu pana la 180 km/h" dar asta nu inseamna ca in oras ii dau 80-90 km/h. Asta ar fi o idee excelenta daca ar asculta macar din cati ati citi mesaju acesta. Respectele mele pisika''. Esti cool big grin

| adevarulpur a răspuns:

Pai nu va suparati stra-bunicamea a murit din pacate dar stia de capul ei asa ca nu credeti ca daca are 80 de ani nu stie de ia.