| AvalohAlyn a întrebat:

De ce a fost executat Ceausescu? Ce trebuia sa faca in zilele acelea ca sa nu fie executat? Merita o pedeapsa mai mica?

Răspuns Câştigător
| antonius74 a răspuns:

A fost executat pentru faptul ca a fost un dictator rau: degeaba erau bani, daca nu aveai ce cumpara (nici acum nu e bine: am ce cumpara, dar bani...). Eu sunt totusi de parere ca el nu stia multe (cand venea in inspectii se aducea carne, zahar, lape, oua etc. sa para plin, iar el credea. A fost lucrat de la spate...). Elena Ceausescu ce mai stia despre conditia reala a tarii, dar nu o interesa decat binele ei...Nu ar fi putut face nimic, din pacate.
Da, orice conducator (bun/rau) nu merita sa moara! Nimeni nu merita sa fie executat, orice ar fi facut!

11 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Raspunsurile si parerile pot fi doar subiective, fiecare dupa viata si felul cum s-a descurcat in acele vremuri. Eu stiu ca (sa ma ierte domnul)i-am dorit moartea si atunci am fost ferm convinsa ca isi merita pedeapsa.

| Linda a răspuns:

Era un simbol al lumii de care voiam sa scapam. Poate daca lui i s-ar fi facut un proces mai serios, ar fi trebuit sa li se faca si altora tot serios. E fost un fel de tap ispsitor. Mie mi se pare ca suntem asa de fara creier propriu, toti si acum nu gandesc doar fac ce se spune de sus chiar daca se incalca anumite principii. Poate daca ramanea in straintate, isi dadea demisia...

| ellutza a răspuns:

Nu cred ca un popor "normal" trebuie sa-si ucida conducatorii, oricare ar fi ei. Exista demitere, inchisoare, alte pedepse. Dupa parerea mea cei care gandesc ca este bine asa sunt si ei criminali cu toate ca o fac doar cu gandul.

| Candyman a răspuns:

Parerea mea este ca nu trebuia chiar ucis, ca judecat nu a fost deloc. A fost executat de frica si din interes extern

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu aveau loc "noii veniti" de el. Sa faca? Ce? A facut exact ce trebuia, a mierlit-o ca altceva nu mai avea ce. Pedeapsa asta oricum a fost cea mai mica, mai naspa era sa traiasca asa cum a trait prostimea in vremea lui, in frig si cu matzele goalewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De frica. Dupa toti anii aia nebuni de comunism, cand in sfarsit l-au prins, s-au gandit ca e periculos sa-l scape. De asta, tiger, de spaima ca va scapa si ne va mai distruge neuronii in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Și-a meritat soarta pe deplin.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antonius74, nu se pune problema ca nu stia si ca a fost lucrat pe la spate. Laptele, zaharul si celelalte care umpleau rafturile magazinelor cind venea Intiiul fiu al tarii laughing in inspectie, erau aduse acolo nu pentru el ci pentru ca venea si televiziunea sa filmeze si rafturile trebuiau sa apara pline la televizor. Era vorba de propaganda, de manipulare. Desigur mai putin manipularea populatiei care-si cunostea situatia precara, mai mult a celor de afara, care trebuiau sa vada ca nu e asa de rau pe cit se plingeau cei care reuseau sa "evadeze"winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aloarea sumelor detinute de Nicolae Ceausescu si sotia sa nu a fost cunoscuta niciodata. Realizatorii filmului canadian "Averea Dracului" considera ca in conturile secrete ale celor doi se puteau gasi sume intre 500 de milioane si 5 miliarde de dolari. Un posibil indiciu in ceea ce priveste marimea sumei poate fi dat de valoarea onorariului platit Casei de experti Peat Marwick Thorne de catre statul roman, pentru descoperirea conturilor, onorariu care se ridica la 400. 000 de dolari. In general, un astfel de onorariu semnifica intre 3 si 10 procente din valoarea sumei ce trebuie recuperata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sotii ceausescu au fost impuscati pentru(din cunostinte proprii): "nu va mai vrea lumea pentru ca toate alimentele, lapte, paine, oua, se dau pe cartela...". Asta e raspunsul dupa ce Elena Ceausescu a intrebat pe unul din soldatii care trebuiau sa-i impuste.

| DeadAlready a răspuns:

Sa se sinucida.