| AvalohAlyn a întrebat:

Ceausescu trebuia impuscat sau nu? A fost bine sau rau ca a fost executat? Pentru Romania, ma refer.

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Nu nu trebuia dar au decis să facă asta pentru că din puşcărie putea să,, ciripească" şi să spună multe alte lucruri.
Şi prin acel proces instituit ad-hoc au decis să îl execute. Nu a fost bine. Acesta este păcatul neamului românesc.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E bine cand raspund oameni care n-au habar de Ceausescu. Nu trebuia impuscat dar rusii au pus la cale planul si ei nu stiu decat vodka, femei si impuscat. Si, mai ales ca au fost impuscati in ziua de Craciun. Trebuiau judecati si condamnati dar nu barbaria asta. Suntem la fel ca cei din ISIS. O tara salbatica, cu conducatori hoti, criminali si afemeiati.
Ce a adus bine capitalismul salbatic?
A adus libertatea si drepturi. Ce a a dus rau? O multime! Droguri, saracie lucie la 42% din populatie si saracie mascata la inca 40%. Doar 10 % traiesc in lux si huzur de nu mai stiu ce sa faca de plictiseala. Pe vremea impuscatilor se traia decent si daca vroiai puteai lucra.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ca nu, probabil ca trebuia inchis pe viata, dar cine stie ce s ar fi intamplat... probabil ar mai fi ramas urme mai adanci de comunism

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred ca trebuia impuscat. Trebuia dat jos si judecat. Insa daca stai sa te gandesti, cum esti sigur ca nu raman relatii care il vor ajuta din nou sa ajunga la putere? Iar apoi avand in vedere ca toti eram comunisti la perioada respectiva (educati de comunism), nu este de mirare ca s-a ajuns la executarea lui.

| EzeQuielz a răspuns:

Nu

| CristinaDanciu a răspuns:

Aici depinde de părerea fiecăruia. Nu ne putem bucura de faptul că un om a fost împuşcat, dar dacă nu era, poate mai conducea mult şi bine. Nu mi se pare corect ca un om să nu îşi poată exprima părerea din cauza fricii că o să fie închis pe viaţă pentru simplu fapt că are propria părere. DAR, atunci nimeni nu ducea lipsă de nimic, aveau locuri de muncă şi aşa mai departe. Şi acum ar putea avea locuri de muncă dacă ar fi cine să le ofere, dar din păcate nu se afla nimeni în stare să pună capăt acestei probleme. E bine că totuşi acum avem libertate, îşi poate pune oricine planurile în aplicare. Deci, în concluzie, e mai bine că a fost împuşcat.

| suntserios a răspuns (pentru CristinaDanciu):

"atunci nimeni nu ducea lipsă de nimic", nu nu duceau lipsa de nimic, doar de mancare, caldura, libertate chestii din astea banale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristinaDanciu):

" DAR, atunci nimeni nu ducea lipsă de nimic, aveau locuri de muncă şi aşa mai departe" parintii tai nu ti-au spus c um se statea la rand pentru orice? TI se dadea cu portia mai orice, toata lumea ducea lispa de toate. Intr-adevar, atunci te salta politia daca era nu aveai munca ( nu ca in ziua de azi ca majoritatea pierde vara sunt fara munca pana la 25 de ani ) si mai toata lumea avea o casa. Cei care aveau mai multe trebuia sa le dea la neamuri ca le confisca parca.

| syd2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Haha atunci nu aveai ce cumpara, acum nu ai pe ce cumpara iata adevaru;

| anonim_4396 a răspuns (pentru syd2):

Asa e cand o tara e condusa de oameni prosti si / sau hoti

| LujuShadow a răspuns:

E udupa parerea mea, da.Deoarece el a inchis oameni nevinovati...Dar nici nu ar fi trebuit impuscat.A fost un reportaj la Observator cum ca unii oamenii de atunci au regretat ca l-au impuscat, si si-au pus intrebarea"Oare de ce nu am putut sa-l tinem intr-o camera intunecata?".Ei bine poti sa te gandesti si tu cum ar fi fost daca el ar fi fost si acum. Sper ca te-am ajutat! Si sa nu uit Romania pe atunci eu cred ca a suferit, iar acum este o tara care nu prea mai are probleme, dar nici ca acum ar fi o tara perfecta. Desigur asta e parerea mea! laughing)))))

| suntserios a răspuns (pentru LujuShadow):

O tara care nu prea mai are probleme? lol... suntem o tara plina de probleme, multe, multe, multe

| LujuShadow a răspuns (pentru suntserios):

Am mai spus ca nici perfecta nu e...

| zoly9898 a răspuns:

Era mai buna economia in momentul de fata si salariile