| AdrianS a întrebat:

De ce avocatii in contractele ce le intocmesc clientilor lor introduc clauze inscrise in lege daca nu deroga de la ele? Ele oricum se aplica.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este adevarat, doar ca clientii nu cunosc legea, altfel n-ar mai apela la avocati. Prin clauzele inscrise este clar pentru clienti ce drepturi si obligatii au, fara a mai apela la studierea legii.

| CataC a răspuns:

Salut
Fiecare aocat face contractl cum crede de cuviinta.
Uneori e bine sa incluzi clauze pentru a inlatura orice dubiu, orice posibila alta interpretare, sau doar pentru a aduce la cunostinta (nu poate invoca necunoasterea inc azul unei rezolvari amiabile).