| DeeDee007 a întrebat:

De ce avte are nevoie o persoana pentru a pleca in strainatate cu un copil de 3 ani? sotul persoanei respective este plecat sh acum vrea sa mearga si ea cu copilul.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De o declaratie autentica, data de sot, autentificata la Ambasada (Consulatul) Romaniei din tara respectiva, prin care, pe proprie raspundere, isi da acordul ca fiul/fiica minor/a(cu datele de nastere si CNP) sa plece in tara respectiva, insotita de mama sa (cu datele de identitate, domiciliu, CNP) in perioada pe care o doriti din anul 2010.
Sotul trebuie sa va trimita declaratia respectiva in original, dupa cate stiu la granita nu se accepta copii.
Succes!