| AlexDorinel a întrebat:

De ce când mergi pe strada în România, te uiți în jur zici ca esti în Beverly Hills?
De ce restaurantele,barurile, cafenelele etc. sunt permanent pline având în vedere ca avem o inflație enorma și salariu mediu sta pe loc?

De când e Romania o tara asa bogata?
Explicați-mi și mie care e faza, pana acum 2-3 ani era saracie enorma în România, dar de atunci totul a evoluat mult prea repede.

Cred ca trebuie mai multă austeritate, peste tot obligatoriu vaccin, o grămadă de orașe trebuie carantinate, distracțiile(de tot felul) trebuie interzise.
Asta ca să mai scădem economia asta enorma de te face sa scoți sute de milioane din buzunar ca să poți sa treci strada.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Câte restaurante vezi tu pline, mai ales de cand cu restrictiile astea cu pandemia?
Esti depasit clar de situatie.
Vad ca nici noaptea nu ai somn.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

El le vede, ca noi nu avem cum... nu de alta, dar e permis doar la 1/2 din capacitate, sau 1/3, nu mai stiu. Sigur nu au cum sa fie pline. happy

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Te miri de altii ca au bani pentru ca tu nu ai?

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Băiatul nu stie pe ce lume traieste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Daca ma duc la o terasa sau ceva inseamna neaparat ca am bani? Uite, exemplu - destul de frecvent in ultima vreme ajung sa servesc cate un meniu la un restaurant chinezesc in mall. Un suc/bere si ceva dulce imi cumpar de jos din Auchan sau Carefour Market, pentru ca nu are nici un sens sa dau triplu pe asa ceva in food court. Daca ajung prin vreun restaurant/terasa, iau o bere cit sa se zica ca fac consumatie, imi dau in gind palme ca am aruncat 10 lei pe o prostie care e 3-4 in supermarket, si aia e. In multe cazuri, in functie de firma si activitate, poti sa iti decontezi cazare/masa in caz de delegatie. Cind o sa vezi statistici pe grupuri mari care zic ca angajatii de la privat, NON-IT si altele conexe, fac bani de nu mai pot, atunci sa stii ca intr-adevar e mai bine ca acum citiva ani. In rest, cum mai zic colegii si cum mai zic si eu din cand in cand, pune mina si mai citeste apoi DESCHIDE OCHII!

| Violleta2022 a răspuns:

Lasa frate economia si politica cui o intelege, ca tu ne-ai omorat cu replici de copilas mic, care nu intelege nimic.

| relian a răspuns:

Se pare ca parintii tai au facut treaba buna cu tine,ar fi fost buni pe vremea comunistilor,tu la fel,e pacat ca te consumi asa aiurea,baga vezi ceva tari de astea dictaoriale,vorbeste cu aia in Africa,Coreea de Nord,poate au nevoie de ceva oameni ca tine. Uite asa ajungi si tu sef undeva laughing sa nenorocesti oameni.

Eu cred ca tu esti ala care ar trebuie carantinat pe o insula pustie, sa ia pe toti ca tine sai duca acolo si sa nu le mai lase nimic sa poata pleca.
Uite asa oameni ca tine au ajuns sa conduca natiuni, pari, apoi au dus oamenii la dezastru.
Ar trebuie ca guvernele sa ia masuri pentru astfel de oameni, sa te limiteze cumva, sa nu te primeasca niciunde laughing poate asa pe camp la pazit animale

| tudorvolcano a răspuns:

Nu suntem o țară egalitară. Avem mulți săraci, dar și mulți bogați.

Cei cu bani nu depind de salariile medii, au salarii cu mult peste medie, au afaceri poate, sau au locuri de muncă bine plătite (avocați, judecători, notari, procurori, medici chirurgi, profesori universitari cu vechime etc.); alții sunt influenceri pe Instagram, reprezentanți ale companiilor, directori generali, sau vedete la televizor, youtuberi, sportivi de performanță etc.; în generația noastră, cei care au acumulat capital, în special tinerii, au avut posibilitatea de a câștiga bani prin investirea la bursă online, fără stockbroker, sau au investit în Forex, sau în criptomonede, sau unii au ales vechea metodă: specula.

Poate înainte românii cu bani nu prea ieșeau, de aceea nu prea îi vedeai pe stradă.

România ca țară are potențial economic, care încă nu e exploatat la maxim. Poate fi de sute de ori mai bogată, depinde de oameni cum o folosesc.

Ce ai spus e ininteligibil.
Vrei să scazi economia, sau ce vrei să faci?