| RAY a întrebat:

De ce exista denumirea de minoritati in Romania, daca toti sunt cetatenii romanii cu acelasi drepturi si resposabilitatii? personal mi se par rasism sa imparti cetateni romanii in grupuri de minoritati

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Nu exista numai in Romania, este un termen universal acceptat si folosit! Si termenul complet este "minoritate nationala", definit ca un grup care reprezinta mai putin de 50% din populatia unei tari si are alta nationalitate, foloseste in mod curent o alta limba, are o alta religie, o alta cultura sau un alt stil de viata. Nu este rasism este sociologie!

| RAY explică (pentru JackR):

Desi in Romania conteaza ce nationalitate ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Am inteles acum, dar e vorba de etnie, daca tu emigrezi in Japonia, devii cetatean japonez si faci copii alaturi de o romanca, voi sunteti japonezi? Nu, sunteti cetateni ai Japoniei de etnie romana.

19 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

RAY, sa nu confundam cetatenia cu nationalitatea, sunt doua lucruri diferite. Oricand poti avea cetatenie dubla (romana si ce mai vrei tu), dar niciodata nu poti avea mai multe nationalitati (te-ai nascut si o sa mori roman, indiferent de ce cetatenie iti alegi). Atata vreme cat alegi alta cetatenie si implicit alta tara in care sa locuiesti, vei fi cetatean X, de nationalitate romana, membru al minoritatii romane din tara X. Asta nu te face sa ai mai putine drepturi decat un nativ X. Si asta se intampla si in Romania, acum, cu minoritatile. Nu am auzit de vreun cetatean sa fie persecutat sau sa i se reduca din drepturi, pentru ca este maghiar, turc, italian sau lipovean. Ca fapt divers, m-am nascut si locuiesc in Constanta, oras in care sunt, probabil, cele mai multe minoritati nationale la un loc (intr-o discutie asemanatoare, acum cativa ani, am numarat 29) si crede-ma ca nu am auzit vreodata de cineva care sa fie judecat dupa ce limba vorbeste in familie sau la ce zei se inchina. Asta ca sa nu intru in detalii legate de familiile mixte (vorba unui prieten jumatate aroman, jumatate grec, sotia lui fiind jumatate romanca, jumatate tataroaica: "copii mei ce naiba sunt? ceceni?").

| RAY explică (pentru JackR):

Nu am spus de asa ceva, si doar ca nu vad rostul sa exista aceasta denumire de minoritate, atata tot

| JackR a răspuns (pentru RAY):

Ti-am scris in prima postare, sociologii au inventat conceptul, trebuia sa poarte un nume si i-au zis "minoritate".

| RAY explică (pentru JackR):

Am inteles ideea, desigur ca consider ca e un lucru bun conservarea acelor culturi dat fiind faptul ca multe orase sunt bogate in minoritati cum e si Timisoara, nu stiam ca in constanta sunt asa multi straini

| RAY explică (pentru JackR):

Eu am doua nationalitati, tatal meu e german si mama e romanca, practic nu am o singura nationalitate, sau nationalitate se ia dupa tata?

| Bula a răspuns (pentru RAY):

Tu, dupa tatal tau esti minoritar, de nationalitate german, iar dupa mama esti de nationalitate romana, cu cetatenie romana.

| JackR a răspuns (pentru RAY):

Oh, dar sunt: aromani, turci, tatari, greci, armeni, italieni, maghiari, germani, rusi, ucrainieni etc. Avem pana si vreo 4-5 familii de chinezi, get-beget! Pana la urma este o caracteristica a oricarui oras-port, diversitatea etnica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cetateni ai Romaniei, nu romani.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Orice cetatean al romaniei este roman, asa cum orice cetatean al germaniei este german sau al americi

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pentru a primi cetatenia trebuie sa indeplinesti niste conditii, confunzi ceea ce spui.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles intrebarea sincer

| PaulSergiu a răspuns:

Atat timp cat ei sunt nativi din alta tara si au venit sa convetuiasca aici se pot numi minoritatilor nationale informează-te pe internet este foarte simplu nu le poti zice nici cetateni romani pentru ca nu au cetatenia romana întelegi? Nu tine neaparat ca suntem rasisti sau altceva

| RAY explică (pentru PaulSergiu):

Nu le poti zice nici cetateni romani pentru ca nu au cetatenia romana întelegi?
te contrazic eu vorbesc de cei care au cetatenie romana, eu am cetatenie romana pentru ma m nascut in Romania si nu sunt nativ din Germania, sincer nu vad rostul numiri unei minoritati, eu vorbesc de unitate, toti suntem cetateni romanii indiferent de rasa, culoare sau identitate

| PaulSergiu a răspuns (pentru RAY):

Cum adica esti nativ din Germania daca te-ai nascut in Romania?

| RAY explică (pentru PaulSergiu):

Eu am scris ca nu sunt nativ, cititi atent ceea ce scriu

| botescu a răspuns:

Unde sunt trei romani si doi tigani, majoritari sunt romanii pentru ca 3 sunt mai multi decat doi. Pentru invers asteptati vreo 25 de ani si se rezolva pe cale naturala.