| LanguageMaster a întrebat:

De ce în coaliție sunt divergențe pe tema desființării SIIJ?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Din cauza faptului că este o instituție juridică independentă care cercetează abuzurile magistraților.
Iar, două dintre dosarele sensibile pentru coaliție se află la SIIJ și le-ar vrea închise. E vorba de un dosar al doamnei Kovesi și dosarul alegerilor fraudate de la sectorul 1.
Aici este de fapt bătălia!
Dar, cel mai grav, după părerea mea este că în urmă cu 4 ani cei care vor închiderea SIIJ, ieșeau în stradă, urlau împotriva lui Tudorache și acuzau PSD că modifică legile justiției pentru a-l scăpa pe Liviu Dragnea de închisoare. Iar, acum ei, cei anti PSD luptă pentru a putea să salveze "penalii" lor!

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru romeo78):

"independentă" *

| goguPatent a răspuns (pentru romeo78):

Atat de independenta e siij ca de cand nu mai e psd la putere nu mai face nimic. Ha ha.

| romeo78 a răspuns (pentru goguPatent):

Cred că nu ați citit cu atenție!
Instituția este independentă, dar i se pune bețe în roate pentru a nu funcționa la capacitatea maximă.
Aduceți-vă aminte de lipsa de personal, care a fus la folosirea unui departament de poliție pentru renumărarea și verificarea voturilor de la sectorul 1. Apoi, subfinanțarea.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ca unora dintre politicienii din coalitie le convine existenta acestei sectii, altfel nu se explica de ce s-ar impotrivi desfiintarii.