| AlexDorinel a întrebat:

De ce în tara asta bătrânii au prioritate în fata tinerilor? De ce se măresc pensiile în loc sa investească banii ăia undeva sa creeze locuri de munca stabile? (Se știe ca rata saraciei la tineri e mai mare decât la seniori) De ce mai sunt bătrâni în funcții publice? Cei peste 65 de ani nu ar trebui sa aibă voie sa ocupe functii publice și nici drept la voi n ar trebui sa aibă.

40 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Esti troll sau indiot sa stim, ce intrebare de rahat e asta

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca batarnii au muncit deja 40 de ani si acum este randul sa primeasca raspalata si ajutor de la stat, cand sunt neputinciosi.

Tinerii au 2 brate puternice si pot muncii de 10 ori mai mult decat batraii, deci sunt capabili sa-si ia de munca daca nu le ajunge salariu, nu sa stea la intins mana pentru samaj, la bani nemunciti.

Cei peste 65 de ani sunt in functii publice inalte fiind sunt foarte capabili si intelepti sa conduca ceva, fara de un tinar care nu are inca educatia terminata si nu are habar ce vorbeste, asa cum esti tu la 16 ani, care refuzi sa inveti chiar si minimul necesar de la scoala, ca sa nu mai spun ca-ti lipseste educatia generala de la parinti...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cin' se-aseamana se-aduna...

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Evident o generalizare proasta. daca nu inveti tu si cei dins coala ta, fiindca esti la un liceu foarte slab, asta nu inseamna ca nu invata toata generatia.
Ca sunt licee de elita unde este competiti, unde se ajunge la olimpiade natioanle si intenationale pe acre tu oricum nu ai cum sa-i vezi, fiind intr-un liceu atat de slab.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Asta dupa mintea ta, ca-n realitate adevarul este altul.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Vorbesc cifrele si articolele din ziare, despre olimpicii romani, care dau clasa celor din strainatate!
Dorinele, pentru o mana de prosti, hai sa nu generalizam.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dorinele, eu nu am pomenit nicaieri de "rahati"
te rog ontroleaza-ti vocabularul si nu-mi mai pune vorbe mincinoase in gura!
Limiteaza la joculetele tale pe computer, sau la ce te pricepi tu, dar lasa disertatiile politice si nivelul educatiei tinerilor, altora care sunt capabili sa vorbesca, fiindca tu la 16 ani nu ai nici cunostintele necesare si vorbesti in necunostinta de cauza.

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns (pentru AlexDorinel):

"Înțelegi și tu că în țările sărace..."
Păi bine mă... îi zici "tu" unei doamne care poate fi de-o vârstă cu bunică-ta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Blocajele astea duc la saracie si alcoolism doar pentru puturosi si incapabili, care oricum nu sunt in stare sa faca ceva in viata, fiindca pentru omul inteligent, este momentul propice sa puna mana serios pe carte, sa invetet pe rupte, ca sa aiba o sansa in viata, ajungand la facultati bune, unde mediile mari le aduc beneficiul sa nu mai plateasca taxele si examenele.
Cunsoc destui copii foarte saraci, care au ajung foarte sus, doar pentru ca saracia i-a ambitioant sa invete pe rupte, sa obtina ceea ce altii aveau deja, datorita situatiei parintilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dorinele, esti paralel cu cifrele din Romania. Este imposibil ca 50% din copii sa stea la sat, odata ce Romania are conglomerat de populatie la orase, nu la sate.
Iar eu nu am facut nici o referie la Australia, cand am vorbit aici, tu esti ala care faci confuzie tot timpul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Baiete, sanse la educatie aveti totii copii Romaniei, fiindca scoala este GRATIS pentru tori, dar alegerea este a voastra sa va bateti joc de ea si sa nu invatati.
Cine are minte si vrea sa faca ceva in viata, apai rupe cartea-n doua si invata pe rupte.
Cine nu, gandeste ca tine si doarme pe spinarea parintilor, cat poate de mult.

| Eireann a răspuns (pentru AlexDorinel):

"Toti copiii din orasul meu pe care ii cunosc" - adica tu stii maxim 200 de oameni care nu invata si ai ajuns la concluzia ca se aplica la o intreaga generatie?

| mihai69 a răspuns:

Există destule locuri de muncă stabile. Dă un anunț de angajare și vezi că nu o să ai de unde să alegi oameni cu care să poți ține o afacere pe linia de plutire! Și dacă prin absurd găsești vreunul, te trezești într-o zi că nu mai vine la serviciu. Fără preaviz, fără nimic.

| Mosotti a răspuns:

CUm de ce se maresc pensiile? Nu trebuie si pensionarii sa traiasca? Pensiile-s mai mici ca salariile, deci alea in primul rand trebuie marite.

Sunt locuri de munca destule, rata somajului era f mica la noi.
Ca ii tine la munca pe cei peste 65 ani, da, este o problema ca ocupa locul la tineri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Problema e ca atunci cand maresti o pensie de 1000 RON cu 200, alea de 15000 RON cresc cu 3000!

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pensiile trebuie pe principiul contributivitatii. Daca eu contribui de la un salariu de 50.000 RON pe care il am pe bune, nu vad de ce nu as lua o mega-pensie. Buba e ca multi au beneficiat de legi idioate in momentul pensionarii si au ajuns sa aiba pensii ridicol de mari fara vreo logica.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai si cine te pune sa le maresti pe alea de 15000? Maresti selectiv sa fie un echilibru cumva.
Deci se poate daca se doreste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Hă, hă. Selectiv? Intru totul de acord cu tine. Mai ales la partea cu "daca se doreste" si desigur ca raspunsul e NU. Sint mai vocali si mai prezenti in viata publica cateva mii de jegosi cu pensii nemeritate de 15.000 decat milioanele cu pensii vai-de-ele...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai da, nu existe interesul ca sa faca ce trebuie, ca altfel ar face, ar impozita mai mult pensiile foarte mari deci cele speciale (daca tot e neconstitutional sa le microreze, le micsorezi asa impozitand), si aia e, sunt solutii.
Si le maresti pe cele mici.

Sunt 200000 de jegosi cu pensii speciale, si mai sunt alte mii cu salarii nesimtire, in justitie, SRI si altele, curte constituionala si asa mai departe.

| Fatamuntilor a răspuns:

Defineste pensie mare!
Batranii au contribuit o viata intreaga la fondul de pensii si au dreptul la acei bani.
Pensia medie este undeva peste 1000 de lei.Dar sunt si cu pensii mai mici.Acei batrani trebuie sa isi plateasca facturile, trebuie sa manance ca nu mai zic de medicamente,

| Hammurabi a răspuns:

Ai părinți sau ești orfan?

Răspuns utilizator avertizat
| Hammurabi a răspuns (pentru AlexDorinel):

Și ei ce părere au de modul în care gândești tu despre persoanele în vârstă?
Sau poate consideri că tu vei fi forever young?
Sau poate, când vei avea 60 de ani, vei considera că tinerii necopți la minte, n-ar trebui să aibă drept de vot?

| RoCkKiD a răspuns:

De ce se măresc pensiile în loc sa investească banii ăia undeva sa creeze locuri de munca stabile?

Pentru ca au muncit o viata si trebuie sa traiasca din ceva. Mintea aia ta luminata inca nu s-a prins ca o data cu batranetea cheltuielile medicale cresc. Un batran are nevoie de mai multi bani in fiecare luna decat un tanar pentru nevoile de baza.

Se știe ca rata saraciei la tineri e mai mare decât la senior

Asta e o prostie cat tine. In primul rand depinde cum definesti saracia, daca te referi ca nu au bunuri, e normal, omul in varsta a muncit o viata, e normal sa aiba mai multe lucruri adunate. In plus tanarul inca poate sa munceasca.

De ce mai sunt bătrâni în funcții publice?

In principal pentru ca tinerii ca tine nu prea merg la vot. happy

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns:

Tu nu voiai să se taie alocațiile?

Răspuns utilizator avertizat
| MariaEElena0505 a răspuns:

Pentru ca unii pensionari au abia 800 de lei? Pentru ca ei au muncit toată viața lor. Doamne. Ce intrebari sunt astea? Drept la vot ar trebui sa aibă orice cetățean al României. Tu n-ai ce face cu timpul tau? Documentează-te logic si după pune intrebari.

| Lukasssz a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Wow, nu pot sa cred ce vad ochilor, uita-te si tu la raspunsul tau,, Drept la vot ar trebui sa aibă orice cetățean al României". Faza asta ma face sa imi arunc Pc-ul de la etajul 4.Nu are trebui sa aiba drept la vot oricine de exemplu astia cu 4 clase care asteapta saci cu zahar si faina...sau aia care nu stiu sa citeasca.

Răspuns utilizator avertizat
| AlinTanase a răspuns:

Pentru ca si comunistii aia sunt batrani logic