| Eugen121155 a întrebat:

De ce nici un politician, nici o institutie a statului roman si nici un ONG nu ridica problema recuperarii datoriei Germaniei catre Romania, in valoare de 18, 8 miliarde Euro, precum si a recuperarii Tezaurului Romaniei de la Moscova, in conditiile in care rusii s-au oferit sa ni-l restituie de mai multe ori de-a lungul ultimilor 15 ani, dar numai printr-o solutie economica si desfasurata la nivelul unor entitati juridice private, nu de stat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui de unde ai datele privind datoria Germaniei si oferta ruseasca, pana in prezent n-am auzit sau citit nimic. Din cate stiu au existat incercari, atat inainte cat si dupa 1989, de recuperare integrala a Tezaurului, dar fara nici un rezultat concret. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Din câte ştiu eu nemţii n-au datorii la noi.
Au însă alte ţări cum ar fi Nigeria (ţară cu mult petrol şi diamante), Irakul, Iranul sau Libia. Astea sunt pregnante. Sunt aproape 50 de miliarde de dolari de recuperat.
Dacă recuperam jumătate şi nu mai aveam nevoie de FMI sau Banca Mondială.
Cât despre tezaurul de la ruşi, ăla sigur nu-l mai vedem. Şi-n plus, eu nu am auzit niciodată de faptul că Rusia s-ar fi oferit să restituie tezaurul sub vreo formă (obligaţiuni de stat, tratate economice, parteneriate public rusesc-privat românesc, sau altă formă).
Dă nişte surse pentru cele susţinute, poate sunt eu insuficient documentat.

| AlxMro a răspuns:

De recuperat bani avem nu numai din Germania... dar asta e Romania fara vlaga... decat sa luptam pentru ce-i al nostru mai bine cedam, mentalitate multor romani :ce-mi iese din asta?